تاریخ : سه شنبه, ۷ آذر , ۱۴۰۲ 16 جماد أول 1445 Tuesday, 28 November , 2023
4

آخرین وضعیت پرونده‌های فتنه، پدیده شاندیز، زنجانی، گلپایگان، بیمه توسعه، کرسنت، علاء‌الدین و جاسوس آمریکایی

  • کد خبر : 3341
  • 15 دی 1393 - 17:11

عصر ایذه: سخنگوی قوه قضاییه آخرین وضعیت پرونده‌های فتنه، پدیده شاندیز، مرتضوی، بابک زنجانی، حادثه گلپایگان، بیمه توسعه،کرسنت، علاء‌الدین، جاسوس […]

عصر ایذه: سخنگوی قوه قضاییه آخرین وضعیت پرونده‌های فتنه، پدیده شاندیز، مرتضوی، بابک زنجانی، حادثه گلپایگان، بیمه توسعه،کرسنت، علاء‌الدین، جاسوس آمریکایی،… و همچنین کاهش بودجه قوه قضاییه را تشریح کرد..

.

139112220003143

.

به گزارش پایگاه خبری عصر ایذه به نقل از خبرگزاری تسنیم، هفتادوچهارمین نشست خبری حجت‌الاسلام محسنی‌اژه‌ای سخنگوی قوه‌قضاییه، از دقایقی پیش با حضور خبرنگاران رسانه‌های مختلف کشور آغاز شد.

محسنی‌اژه‌ای در این نشست ۹۰ دقیقه‌ای پاسخگوی سؤالات خبرنگاران خواهد بود.

سخنگوی قوه قضاییه اظهار داشت: هفته گذشته سالگرد حماسه ۹ دی را پیش‌ِرو داشتیم که این موضوع سال ۸۸،  بعد از فتنه، نقطه عطفی در تاریخ انقلاب اسلامی و ایران بود. همچنین برگ زرین دیگری برای امت ولایت‌مدار و مردم‌دار بر صفحات تاریخ افزود.

وی با تشکر از صداوسیما درباره انعکاس سالگرد این حماسه افزود: این حماسه عظیم و حضور پرشور مردم، ابعاد خوبی از فتنه را تبیین و بیان کرد، فتنه‌ای که می‌رفت ضربات سنگینی بر کشور وارد کند که البته لطمات بسیاری هم وارد شد.

معاون اول قوه‌قضاییه بیان کرد: در این فتنه به حقوق مردم تعرض شد و به رأی آنها بی‌احترامی و قانون زیر پا گذاشته شد. اموال هم مورد تعرض قرار گرفتند و از همه مهم‌تر این بود که دشمن طمع کرد و تصمیماتی سنگین درباره تحریم‌ها انجام داد و تحریم‌ها را تشدید کرد.

وی ادامه داد: صداوسیما و بسیاری از رسانه‌ها در سالگرد فتنه و توطئه، بخشی از ابعاد را روشن کردند و هرچه می‌گذرد عمق فتنه و برنامه‌های آنها روشن‌تر می‌شود. کار بزرگی که در این روز امت ولایتمدار انجام دادند جای تقدیر و تشکر دارد.

مأموریت‌های قوه‌قضاییه در برنامه پنجم توسعه با کاهش بودجه سال آینده روی زمین می‌ماند

محسنی اژه‌ای در پاسخ به سؤال خبرنگار تسنیم در خصوص رضایت یا عدم‌رضایت قوه قضاییه از بودجه پیشنهادی دولت در لایحه بودجه سال ۹۴ گفت: از تنگناهایی که دولت با آن مواجه است مطلع هستیم اما اگر بخواهیم بودجه قوه قضاییه را کم کنیم به‌طور قطع مأموریت‌هایی که براساس اسناد بالادستی برنامه پنجم توسعه و قوانین تصویب شده در سال گذشته و امسال به‌عهده قوه قضاییه گذاشته شده روی زمین می‌ماند و با مشکل مواجه خواهیم بود.

وی ابراز امیدواری کرد با مساعدت دولت و مجلس مشکلات بودجه‌ای قوه قضاییه حل شود چرا که در غیر این صورت برخی از مأموریت‌های دستگاه قضایی روی زمین می‌ماند.

سخنگوی قوه‌قضاییه در پاسخ به این سؤال خبرنگار تسنیم که گفته می‌شود گزارشی از وضعیت بودجه‌ای قوه قضاییه از سوی رئیس دستگاه قضا به رهبرمعظم انقلاب تقدیم شده تا از این طریق کمبودهای بودجه‌ای سال ۹۴ برطرف شود، گفت: ما نهایت تلاش خود را کرده‌ایم تا از این تنگنای بودجه‌ای رهایی یابیم و گشایش صورت گیرد و امیدواریم با کمک دولت و مجلس این موضوع محقق شود.

نگرانی قوه‌قضاییه، بروز مشکلات احتمالی برای مردم در پرونده پدیده است

محسنی اژه‌ای در ادامه در پاسخ به سوال خبرنگار دیگری در خصوص پرونده پدیده شاندیز گفت: شاندیز شرکتی است که سهامدارانی دارد که عمده نگرانی قوه قضاییه از پیشامدهای احتمالی برای مردم است. این شرکت یک شرکت سهامی خاص است که توانسته با تبلیغات سهام خود را به قیمت بالا بفروشد و نگران این هستیم که در آینده برای مردم مشکلات جدی پیش آید.

سخنگوی قوه قضاییه در پاسخ به این سوال که گفته می‌شود میزان بدهی این شرکت نزدیک ۹۴ هزار میلیارد تومان است، اظهار داشت: من قائل به این مبلغ نیستم و این پرونده در دست بررسی قرار دارد و فعلا نمی‌توان اظهار نظر قطعی کرد. دفاتر برخی دلال‌هایی که برای این شرکت واسطه گری می‌کردند و با جلب نظر مردم سهام را به فروش می‌رساندند پلمپ شده و طبق اقدام دادستان مشهد فعلا تبلیغات این شرکت از رسانه ملی و برخی رسانه‌های دیگر ممنوع شده است.

چرا اجازه دادند پدیده تا اینجا پیش برود بعد بگویند اصل ساخت‌وساز خلاف بوده است

محسنی اژه‌ای اضافه کرد: اگر دستگاه‌های دولتی قبلا اختلافات بین خودشان را حل می‌کردند به طور قطع امروز شاهد این موضوع نبودیم و مشکل دستگاه قضایی و مردم کم می‌شد. اگر اختلاف وجود نداشت چرا اجازه دادند این مجموعه تا این حد پیش برود و اکنون بگویند در اصل ایجاد و جواز ساخت و ساز این شرکت خلاف وجود دارد. بنابراین یک بخشی از این پرونده به اختلافات بین دستگاه‌های مختلف عمومی و دولتی باز می‌گردد و اگر این دستگاه‌ها نسبت به وظایف خود در زمان خودش اقدام کنند و اختلافات را از بین ببرند به طور قطع پرونده به دستگاه قضاییه می‌آید دیگر دو موضوع رسیدگی نمی‌شود.

وی همچنین در پاسخ به این سوال که گفته می‌شود مدیرعامل این شرکت از کشور متواری شده است نیز گفت: فعلا این مسئله را تأیید نمی‌کنم.

معاون اول قوه قضاییه در پاسخ به سوال دیگری در خصوص تشکیل شعبه تخصصی ورزش در دادستانی تهران گفت: تا جایی که ممکن باشد به ویژه در شهرهای بزرگ و کلان‌شهر سعی داریم موضوعات را تخصصی کنیم و حتی اگر لازم باشد مجتمع یا شعبه اختصاصی ایجاد می‌شود اما ادامه این روند مستلزم تقویت دستگاه قضایی از نظر بودجه‌ای است.

محسنی اژه‌ای در پاسخ به سوالی مبنی براینکه پرونده پدیده شاندیز که اکنون در فضای وایبری تحت عنوان فساد مالی بزرگ در ایران مطرح شده است به کجا رسید و آیا این امر باعث نمی‌شود که اعتماد سرمایه گذاران و مردم نسبت به سرمایه گذاری کم شود، گفت: هنوز در این موضوع کسی بازداشت نشده است که بخواهیم بگوییم این امر فساد مالی است بلکه ما اقدامات پیشگیرانه مالی در این زمینه انجام دادیم که در این راستا شکایت برخی دستگاه‌ها را شاهد بودیم.

وی در ادامه افزود: هر چیزی که باعث تشویش اذهان عمومی شود و اعتماد مردم را از بین ببرد و باعث کم اعتمادی شود باید رعایت کنیم. احیانا ممکن است فسادی رخ دهد که باید با آن برخورد شود تا موجب بی اعتمادی مردم نشود همچنین ما نباید بزرگنمایی و سیاه نمایی در خصوص برخی موارد مانند این موضوع را انجام دهیم به طور مثال ۱۲ هزار میلیارد تومانی که مطرح شد اشتباه بود و گفتند که خوردند و بردند. ولی مشخص شده که گردش مالی بوده و نه اینکه اموال رفته باشد و مطرح کردند همه این مبلغ برگشت خورده است در واقع یک شعبه نمی‌تواند این پرداخت ۱۲ هزار میلیارد تومانی را طی یک دوره یا چند دوره انجام دهد بنابراین بزرگ نمایی نباید صورت گیرد و این کار صحیح نیست.

سخنگوی قوه قضاییه بیان کرد: برخی تیتر‌هایی که برخی رسانه‌ها می‌زنند مطابق واقع نیست و کار قضایی را زیاد می‌کند که مدعی العموم مجبور می‌شود وارد شود تا تشویش اذهان عمومی صورت نگیرد موضوعی که در خصوص پدیده شاندیز می‌گویید هنوز در حال تحقیقات است.

محسنی اژه‌ای در پاسخ به سوال دیگری مبنی براینکه مدیرعامل سابق کیش پرونده‌اش به دادگاه ارجاع شده و گویا برخی مدیران و مسئولان ارشد نیز در این پرونده مطرح هستند آیا این امر صحت دارد و سوءاستفاده مالی در این زمینه چقدر است، گفت: این موضوع را تأیید نمی‌کنم چرا که غیر از یک نفر در این پرونده است ولی تا زمانی که پرونده قطعی نشود ما از جزئیات آن نمی‌توانیم صحبت کنیم چرا که قانون این موضوع را منع کرده است. در حقیقت این پرونده در حال رسیدگی و تعبیر تعداد کثیر از مدیران اشتباه است چرا که بیش از یک نفر بوده و تا رسیدگی نهایی و حکم صادر شده و قطعی ما نیم‌توانیم جزئیات را بیان کنیم همچنین تعدادی مدیران نیست بلکه بیش از یک نفر است.

وی در پاسخ به سوال دیگری مبنی براینکه پرونده تخلف نماینده شورای شهر رشت به کجا رسید گفت: از قطعی بودن آن اطلاعی ندارم ولی مطرح می‌کنم که صادر شده است.

تبدیل قرار کفالت مرتضوی به قرار وثیقه کذب است

محسنی اژه‌ای در پاسخ به سوال دیگری مبنی بر اینکه در پرونده مرتضوی ابهاماتی وجود داشت در روز گذشته در خصوص کفالت و قرار وثیقه ۴۷ میلیاردی و سندی به نام آقای خ مطرح شده است آیا صحت دارد و یا گفته اند پرونده‌ را برای مطالعه بیشتر گرفته است، آیا این امر درست است، اظهار داشت: در خصوص دو مورد اول جواب منفی است چرا که کفالت تبدیل به وثیقه نشده است و سندی به نام آقای خ وجود ندارد و در خصوص مطالعه و نهاد دیگر پرونده در دادسرا مطرح بوده و هیچ نهادی آن را نگرفته است فقط احتمال دارد خواسته باشند ان را مطالعه کنند و همان جا مشاهده کرده باشند ولی اینکه نهادی بخواهد آن را ببرد صحت ندارد.

وی در پاسخ به سوال دیگری مبنی براینکه حکم بدوی معاون اول رئیس جمهور سابق صادر و پرونده به دیوان عالی فرستاده شده ولی دیوان عالی گفته که پرونده به دستش نرسیده آیا درست است گفت: در دادگاه بدوی نرفت از ابتدا تجدیدنظر آن در دیوان عالی کشور رفت و هنوز رأی داده نشده است در واقع از ابتدا تجدیدنظر در دیوان عالی کشور رفته است.

سخنگوی قوه قضاییه در پاسخ به سوال دیگری پرونده پدیده شاندیز در حوزه سهام تخلفی داشته و یا اینکه گفته‌اند صدا و سیما در این زمینه آگهی انجام ندهد ولی این کار را انجام داده، گفت: یک سال گذشته گفته بودند که صدا و سیما از آگهی خودداری بود که این تنها تذکر بوده در واقع تذکر داده بودند که تبلیغات رسانه‌ای نبوده است و اکنون مجموع شکایت‌هایی که رسیده دادستان در حل رسیدگی است تا ببیند ابعاد آن به کجا می‌رسد چرا که برخی وزارتخانه‌ها در این زمینه شاکی هستند و شهرداری نیز در این زمینه شاکی است و موضوعات در مراحل اولیه است.

محسنی اژه‌ای در پاسخ به سوال مبنی براینکه آیا کیفرخواست بابک زنجانی صادر شده است و درخصوص آخرین وضعیت پرونده وی، اظهار داشت: آخرین خبری که از بازپرس گرفتم این بود که قرار مجرمیت برای سه نفر از متهمان صادر شده است که بیش از سه الی ۴ نفر متهم وجود دارد و این قرار مجرمیت با نظر دادستان کیفرخواستش صادر می‌شود ولی هنوز کیفرخواست صادر نشده است.

وی با بیان اینکه ۶ نفر در این پرونده بازداشت و مابقی با تبدیل قرار آزادند گفت: ما تا به امروز از ۵۰ نفر به عنوان مطلع و متهم در این پرونده تحقیق کردیم همچنین برای شناشایی اموال در داخل و خارج از کشور براساس ستاد مبارزه با مفاسد اقتصادی مصوب شد که اموال شناسایی و تقویم در اختیار وزارت نفت قرار گیرد.

سخنگوی قوه قضاییه بیان کرد: اموال شناسایی‌شده کارشناسی شد و به متهم ابلاغ شد که متهم اعتراض کرد و اکنون این موضوع به هیئت سه نفره است، اگر قرار مجرمیت برای سه نفر از سوی دادستان نقصی گرفته نشود، کیفرخواست صادر می‌شود و برای مابقی متهمان نیز کیفرخواست صادر می شود. همچنین در ردیابی اموال ما توفیقات خوبی پیدا کردیم.

محسنی اژه‌ای ادامه داد: اموال شناسایی شده به حساب ریالی، دلار و یورو تکاپوی بدهی را نمی‌دهد ولی ردیابی خوبی صورت گرفت که وجه به کجا رفته تا پیگیری صورت گیرد. در واقع بخشی از پول هنوز نامشخص است.

وی بیان کرد: برخی از اموال در خارج وجود دارد که بعید است در داخل باشد، به ملک تبدیل شده یا خیر باید مورد بررسی قرار گیرد؛ طی صحبت‌های بازپرست متهم صداقت لازم را نداشته و ندارد در واقع در خصوص اموالش صداقت لازم را ندارد و هر مقدار از اموال  که ردیابی و شناسایی شود قبول می‌کند ولی خودش صداقت ندارد.

معاون اول قوه قضاییه بیان کرد: تاکنون بیش از دو هزار صفحه قرار مجرمیت نوشته شده که دادستان باید آن را با دقت بخواند به همین دلیل نمی‌توانیم زمانی را برای این پرونده مشخص کنیم چرا که بیش از دو هزار صفحه برای قرار مجرمیت بسیار است که باید مورد مطالعه قرار گیرد ولی تلاش قوه قضاییه این است که با دقت و توأم با عدالت پرونده رسیدگی شود.

محسنی اژه‌ای ادامه داد: مهمترین هدف ما این بود که اموال شناسایی و به بیت المال بانک و وزارت نفت برگردد که فوق العاده تلاش در این زمینه صورت گرفت و قوه قضاییه به جد در این امر کار کرده است.

وی ادامه داد: در خصوص قوه قضاییه حرف و حدیثی در راستای بازداشت متهم صورت گرفت که چرا متهم را بازداشت کردیم که باید بگویم اگر بازداشت نمی‌شد و از کشور خارج می‌شد الآن در چه وضعی بودیم خوشبختانه قوه قضاییه وارد شد و بسیاری از پنج شنبه‌ها و جمعه‌ها و روزهای تعطیل بازپرس و همکارنشان در این پرونده مشغول کار بودند که این بسیار مهم است.

سخنگوی قوه قضاییه در پاسخ به سوال دیگری مبنی براینکه نامه‌ای سرگشاده به وزارت علوم در خصوص برخی بورسیه‌ها و تخلف در این زمینه نوشته شده است آیا صحت دارد و قوه قضاییه ورود می‌کند، گفت: اگر نامه ای نوشته شود و اتهام وارد شود قوه قضاییه رسیدگی خواهد کرد.

رسیدگی خارج از نوبت به پرونده حادثه گلپایگان

سخنگوی قوه قضاییه در پاسخ به سوال خبرنگاری درباره حادثه گلپایگان و اینکه آیا نیروی انتظامی در دستگیری این افراد قصور داشته است یا خیر، گفت: اینکه یک مجرمی اقدامات متعددی داشته باشد و شناسایی نشود خوشایند نیست اما نیروی انتظامی تلاش خود را کرده و انتظار می‌رفت این دست از افراد که در یک زمان محدود اقدامات مجرمانه متعدد انجام می‌دهند زودتر شناسایی شوند.  البته نمی‌خواهم بگویم از ناحیه نیروی انتظامی در دستگیری این افراد قصوری صورت گرفته اما مردم این توقع را دارند که اگر افرادی دست به جرم و جنایت می‌زنند شناسایی و دستگیر شوند که خوشبختانه این بار دستگیر شدند و هرچه زودتر این پرونده خارج از نوبت رسیدگی خواهد شد. البته چون در این پرونده قتل وجود دارد به طور طبیعی رسیدگی به مساله قتل قدری طول می‌کشد زیرا باید اولیای دم شناسایی شوند و درخواست آنها مبنی بر اینکه درخواست قصاص دارند یا دیه، مشخص شود.

رسیدگی به پرونده بیمه توسعه در دادسرای تهران

محسنی اژه‌ای در پاسخ به یکی دیگر از خبرنگاران درباره آخرین وضعیت پرونده بیمه توسعه گفت: در خصوص این پرونده در ستاد مبارزه با مفاسد اقتصادی تصمیم‌گیری شده و براساس مصوبه ستاد بانک مرکزی و وزارت اقتصاد و دارایی به ماجرا ورود کرده‌اند و پرونده به دادسرای تهران ارجاع شده و دادسرا مشغول رسیدگی است. اقدامات قضایی در این پرونده در مراحل اولیه قرار دارد.

اگر زمینه فراهم شود سران فتنه محاکمه خواهند شد

معاون اول قوه قضاییه در پاسخ به سوال دیگری مبنی بر اینکه چرا دستگاه قضایی عناوین اتهامی سران فتنه را در قالب یک شبه کیفرخواست برای اطلاع عموم مردم منتشر نمی‌کند گفت: مردم از فتنه‌ای که در آن زمان اتفاق افتاد آگاه و مطلع هستند و تا زمانی که پرونده قضایی تشکیل نشود نمی‌توان کیفرخواست را به اطلاع مردم رساند هرچند در صورت تشکیل پرونده نیز نمی‌توانستیم کیفرخواست را منتشر کنیم به طور قطع اگر روزی زمینه فراهم شد محاکمه صورت می‌گیرد و مردم در جریان قرار خواهند گرفت.

پرونده رئیس‌جمهور سابق همچنان در دادگاه مطرح است

محسنی اژه‌ای درباره پرونده محمود احمدی‌نژاد رئیس‌جمهور سابق کشورمان نیز گفت: هنوز حکمی در این پرونده صادر نشده و پرونده در شعبه دادگاه مطرح است. البته باید توجه داشت که شکایات مربوط به ریاست جمهوری مستقیما به دادگاه می‌رود و به دادسرا ارجاع نمی‌شود.

آخرین وضعیت پرونده کرسنت

وی در پاسخ به سوال یکی دیگر از خبرنگاران در خصوص پرونده کرسنت و اینکه وزیر نفت اخیرا تعدادی از اصحاب رسانه را دعوت و به آنها شام حق‌السکوت داده تا درباره این پرونده قلم نزنند، گفت: درباره این موضوع که خبرنگاران دعوت شده‌اند و به آنها شام داده شده است اطلاعی ندارم اما اصل این پرونده از سال‌های گذشته در دستگاه قضایی مطرح است و در خصوص برخی از قسمت‌های پرونده نظر داده شده و برخی مطرح رسیدگی است، به طور طبیعی این پرونده رسیدگی می‌شود اما تا زمانی که حکم قطعی نشود قوه قضاییه نمی‌تواند برخی مطالب را مطرح کند. آنچه مشخص است دستگاه قضایی براساس قانون به این پرونده رسیدگی می‌کند و اینکه در جامعه چه مسائلی مطرح است ارتباطی به قوه قضاییه ندارد. به عنوان مثال در پرونده نفتی حرف‌های زیادی در جامعه زده می‌شود اما صدور رای باید براساس مستندات و مدارک باشد. در این پرونده نیز قوه قضاییه قاطعانه ورود کرده اما اینکه چه حکمی صادر می‌شود یا در برخی از بخش‌ها چه حکمی صادر شده بعد از قطعیت اعلام خواهد شد.

جواب نامه مطهری را به زودی می‌دهیم

اظهارات رئیس قوه قضائیه در جلسه عالی مسئولان قوه قضاییه در خصوص سران فتنه و نامه سرگشاده علی مطهری نماینده مجلس به رئیس دستگاه قضا در این خصوص از دیگر سوالات خبرنگاران بود که محسنی اژه‌ای در این باره گفت: برخی از مطالب نامه آقای مطهری کذب  محض بوده و قابل تعقیب قضایی است و در آینده نزدیک پاسخ داده می‌شود. وی در آن جلسه شورای عالی امنیت حضور نداشت و برخی مسائل را به صورت حدس و گمان مطرح کرده و این دون شأن یک نماینده مجلس است که از جلسه‌ای که در آن حضور ندارد مطالبی را براساس حدس و گمان مطرح و بعد نیز قضاوت کند.

وی تاکید کرد: برخورد با قانون به عنوان یک ابزار سیاسی کار صحیحی نیست و تقریبا این روش که با اقدامات سیاسی قانون را تفسیر کنیم منسوخ شده است.

تجدیدنظر در رسیدگی‌های شوراهای حل اختلاف

سخنگوی قوه قضاییه در پاسخ به سوال یکی دیگر از خبرنگاران مبنی بر اینکه اغلب شوراهای حل اختلاف به دلیل عدم آشنایی به قانون دچار سردرگمی شده‌اند و اینکه آیا امکان حذف این شورا وجود دارد یا خیر، گفت: اساساً کار شوراهای حل اختلاف صلح و سازش است. یعنی این شوراها به این خاطر ایجاد شدند که کار قوه قضائیه کم شود و تا جایی که امکان دارد دعاوی با صلح و سازش تمام شود. بنابراین شورا حکم قضایی نمی‌کند بلکه فقط از جهت صلح و سازش وارد می‌شود.

محسنی اژه‌ای ادامه داد: طبق ارزیابی که از مجموع اقدامات شوراهای حل اختلاف در دوره ۵ ساله اول و ماه‌های گذشته از دوره ۵ ساله دوم ریاست آیت‌الله آملی لاریجانی داشته‌ایم عملکرد شوراهای حل اختلاف مناسب و مثبت بوده است و باید تلاش شود کارکرد شورا در صلح و سازش باشد و تاجایی که ممکن است کار قضاوت به خود دستگاه قضایی داده شود. بنابراین ممکن است در آینده این بخش از قضیه مورد تجدیدنظر قرار گیرد و عمده اقدامات شوراهای حل اختلاف به سمت صلح و سازش برود.

وی در پاسخ به سوال خبرنگار دیگری در خصوص تخریب ۲ طبقه از مجتمع علاءالدین و اینکه آیا احتمال فساد در اخذ جواز برای ساخت این دو طبقه وجود دارد یا خیر، گفت: با توجه به اینکه فعلا دستگاه قضایی به این مساله ورود نکرده که آیا در گرفتن جواز برای ساخت فساد صورت گرفته یا خیر، اطلاعی ندارم اما موضوع قابل توجه این است که چطور در معرض دید همه مسئولان ذیربط این ۲ طبقه ساخته شده و حتی مورد استفاده قرار گرفته و بعدا گفته‌اند ایراد دارد.

* بازداشت خبرنگار روزنامه روزان ارتباطی به توقیف روزنامه ندارد

سخنگوی قوه قضاییه درباره توقیف روزنامه روزان و بازداشت خبرنگار این روزنامه گفت: توقیف روزنامه با بازداشت خبرنگار هیچ ارتباطی با هم ندارد و طبق اطلاعی از دادستانی گرفته‌ام اتهام آن خبرنگار به توقیف روزنامه مربوط نیست. پرونده در مرحله مقدماتی تحقیقات قرار دارد و باید منتظر بود و دید که رسیدگی به اتهامات به کجا می‌رسد و اینکه آیا اتهام ثابت می‌شود یا خیر.

وی ادامه داد: روزنامه به خاطر درج مطالب خلاف قانون توقیف شده و پرونده‌اش در حال رسیدگی است.

محسنی اژه‌ای در پاسخ به این سوال که خانواده خبرنگار بازداشت شده از بازداشت وی اظهار بی‌اطلاعی کرده‌اند، گفت: به هیچ وجه امکان ندارد کسانی که بازداشت می‌شوند مطلع نباشند حتی اگر فردی در غیر از محل کار و منزل بازداشت شود بلافاصله خانواده وی در جریان قرار می‌گیرند.

* اختلاف استانداری و شهرداری مشهد در دادن مجوز ساخت به پدیده شاندیز

سخنگوی قوه قضاییه در پاسخ به سوال یکی از خبرنگاران مبنی بر اینکه به نظر می‌رسد قوه قضاییه می‌خواهد به راحتی از کنار پرونده پدیده شاندیز عبور کند، گفت: باید دید چه کسی این مجوز را صادر کرده است، همانطور که بارها گفته‌ام متاسفانه یک دستگاه اجرایی معترض است و دستگاه دیگر مجوز می‌دهد. همان زمان استاندار از این موضوع شکایت کرده بود و شهرداری مجوز ساخت را داده بود. اکنون نیز که دستگاه قضایی به موضوع وارد شده فقط به شکایت‌های صورت گرفته از این پروژه رسیدگی نمی‌کند بلکه در بخش‌هایی از قضایا مدعی‌العموم نیز ورود پیدا کرده است.  دستگاه قضایی به راحتی از کنار این موضوع عبور نخواهد کرد اما براساس جوسازی‌های مطرح شده در رسانه‌ها نیز تصمیم‌گیری نمی‌کند.  قوه قضاییه از مدت‌ها پیش در این پرونده ورود کرده بود اما اختلافاتی بین ۲ الی ۳ دستگاه وجود دارد که باید مرجع دیگری این اختلافات را حل کند و اگر این اختلاف حل نشد خود دستگاه قضایی تصمیم می‌گیرد.

محسنی اژه‌ای در پاسخ به سوالی مبنی براینکه برداشت۴٫۱ میلیارد دلاری دولت از صندوق توسعه ملی آیا صحت دارد و آن موضوعی که رئیس سازمان بازرسی و رئیس دیوان محاسبات کشور مطرح کردند درست است، گفت: آنچه را که گفتم کفایت می‌کند در واقع مبلغی برداشت و مجدد بازگردانده شده است در حقیقت ۲۶ اسفند ۹۲ این مبلغ برداشت و ۳۱ فروردین امسال برگردانده شده است اصل اتفاق رخ داده است.

وی در پاسخ به سوالی مبنی براینکه امروز مطرح شده که ۹ نفر از افرادی که در سیستان و بلوجستان باعث کشته شدن معلمان شدند دستگیر شدند آیا این موضوع صحت دارد و آنها با داعش در ارتباط هستند، گفت: اطلاعات تکمیلی ندارم و امروز هم شنیدم که دستگیر شدند ولی اینکه جزو عوامل اصلی و مظنونین هستند یا خیر نمی‌دانم و فرصت نشده که از دادستان سوال بپرسم.

سخنگوی قوه قضاییه در پاسخ به سوالی در خصوص تخریب پاساژ علاءالدین شما گفته‌اید که قوه قضاییه ورود نکرده است آیا برنامه‌ای برای ورود ندارد اظهار داشت: تا الآن ورود پیدا نکرده و تا دیروز شکایتی به قوه قضاییه نشده است بدیهی است اگر شکایت شود رسیدگی توسط قوه قضاییه صورت گیرد.

محسنی اژه‌ای در پاسخ به سوال دیگری مبنی براینکه پرونده مدیر شهرداری تهران به اتهام امنیتی به کجا رسید گفت: پرونده در دادسرا است و فرد بازداشت است و هنوز پرونده نهایی و صادر نشده است.

وی در پاسخ به سوال دیگری مبنی براینکه طرح عدالت الکترونیکی به کجا رسید در خصوص جزئیات آن توضیح دهید، افزود:  اکنون در حد طرح نیست بلکه قانون شده است و قوه قضاییه مصمم است تا با بودجه لازم فضا را برای این امر آماده کند تا سرویس دهی در این موضوع توصیه یابد.

معاون اول قوه قضاییه ادامه داد: ما زیرساخت ها را آماده کردیم و این امر درحال توسعه است و بخش‌های خوبی در این زمینه پیش رفته است.

محسنی اژه‌ای بیان کرد: امسال با مشکل بودجه مواجه هستیم که می‌خواهیم بودجه بیشتری برای سال آینده تخصیص دهد که البته مجلس دنبال طرح توسعه الکترونیکی است؛ امیدواریم که بودجه درسال ۹۴ برای قوه قضاییه توسعه یابد.

وی در پاسخ به سوال دیگری مبنی براینکه دولت اعتراض کرده که دیوان محاسبات گزارشی که در خصوص برداشت دولت از توسعه ملی بوده است سری بوده و نباید منعکس می‌کرده است آیا این موضوع صحت دارد، گفت: سند سری را دیوان محاسبات پخش نکرده است.

سخنگوی قوه قضاییه در پاسخ به سوال دیگری مبنی براینکه دو طبقه از پاساژ علاءالدین تخریب شده و شهرداری در این زمینه ورود کرده است و برخی رسانه‌ها قصد دارند مجری قانون را مقصر کنند آیا قوه قضاییه بازهم نمی‌خواهد ورود کند و همچنین اگر در خصوص شهرداری مطالبی در رسانه‌ها مطرح شد که علیه آن باشد آیا شهرداری می‌تواند اقدام کند، گفت: اگر مطلبی علیه شهرداری در برخی رسانه‌ها مطرح شود شهرداری می‌تواند اقدام کند و رسیدگی صورت خواهد گرفت.

محسنی اژه‌ای در پاسخ به سوالی مبنی براینکه دو ماه گذشته امید کوکبی به اتهام جاسوسی به ۱۰ سال حبس محکوم شده بود که حکم وی در دیوانعالی نقض شد و رأی نخست برای آن صادر شد و باز به دیوان عالی بازگردانده شد آیا قرار است که همین منوال صورت گیرد، گفت: اگر حکمی نقض شود و به دیوان عالی برگردد و دادگاه بدوی رأی را تأیید کند مورد اعتراض قرار گرفته و باید به دیوان بیاید و اگر دیوان پذیرفت تمام می‌شود و اگر نپذیرفت به هیئت عمومی رفته و آنجا طی بررسی‌ها پرونده مخدومه می‌شود.

وی در پاسخ به سوال دیگری مبنی براینکه با وجود پرونده در خصوص پدیده شاندیز آیا این پروژه ادامه می‌یابد یا در ادامه پروژه تأثیرگذار بوده و سهامداران باید نگران باشند، گفت: مجموعه تا الآن توقف نیافته است بلکه برخی دفاتر مربوط به دلالان پلمپ شده است که باید موضوع پرونده مورد بررسی قرار گیرد تا ببینیم به کجا می‌رسد چرا که در این پرونده اختلافاتی بین شهرداری و برخی دستگاه‌ها وجود دارد که به غیر از این باید ببینیم تخلفی وجود دارد یا خیر.

سخنگوی قوه قضاییه ادامه داد: اصل پروژه متوقف نشده است ولی همین جا از مردم می‌خواهیم برای سرمایه‌گذاری اموال خود دقت بیشتری انجام داده تا متضرر نشوند.

محسنی اژه‌ای در پاسخ به سوال دیگری مبنی براینکه برخی نمایندگان می‌گویند که در خصوص پرونده تأمین اجتماعی قوه قضاییه باید همکاری بیشتری داشته باشد چرا که برخی از شکایت‌ها بدون بازپرس مختومه می‌شود گفت: این موضع صحت ندارد مواردی که مجلس ارائه می‌دهد ما مورد رسیدگی قرار می‌دهیم اینکه پرونده بدون رسیدگی مخدومه شود وجود ندارد.

 

منبع: تسنیم

لینک کوتاه : http://www.asreizeh.com/?p=3341

ثبت دیدگاه

مجموع دیدگاهها : 0در انتظار بررسی : 0انتشار یافته : ۰
قوانین ارسال دیدگاه
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.