آموزش وردپرس
خانه / یادداشت / آیین ملی شب یلدا را با گردهمایی عاشقانه ای پاس بداریم

آیین ملی شب یلدا را با گردهمایی عاشقانه ای پاس بداریم

از گذشته های خیلی دور آیین باستانی شب یلدا به گونه ای زیبا و به یادماندنی باحضور در خانه ی بزرگترها بخصوص پدربزرگ و مادر پاس داشته می شد.

یلدا به زمان بین غروب آفتاب ازسی آذر آخرین روز پاییز تا طلوع آفتاب اول ماه دی،نخستین روز زمستان گفته می‌شود

شب یلدابه شب چله نیز معروف است، آخرین شب پاییز فرصتی است تا کدورت ودلخوریها را فراموش وبه حریم امن خانواده پناه بریم زیرا اساس شاد زندگی کردن وتحکیم بنیانهای فرهنگی ،معنوی درخانواده وفامیل وزیستن دراجتماع می باشد.

بختیاری‌ها نیز مانند اقوام دیگر در تهیه شیرینی و آجیل،هندوانه، انار، آش، نان های دستی ،کلوچه و کلخونگ وهمچنین خواندن قرآن،ادعیه، داستانهای پندآموز، تفال به دیوان لسان الغیب ، خواندن شاهنامه سنگ تمام می گذارند.

بزرگترهابه بهانه ی این شب کانون مناسبی مهیا می نمایند تا کوچکترها احساس صمیمیت و الفت بیشتری نموده ، از این مناسبت باستانی برای گفت و شنودها استفاده ببرند.

یلدا تولدی دیگر است به ما می آموزد زندگی کردن با بخل و کینه و تک روی ها به جایی بند نخواهد شد
یلدا شب بلندی است که ما رابه فرهنگ ، علم ، ادب ،داستان و شعر پیوند میزند.

امروزه کارکرد جادویی انار و هندوانه که نمادی از باروری و برکت بوده شاید به فراموشی سپرده شده باشد، ولی مراسم شب یلدا به صورت سنتی فولکوریک و پاینده همچنان ادامه دارد.

یلدا برهمه ی مهرورزان مبارک باد.

سارا محمدی نوترکی

همچنین ببینید

به دستان خون آلوده‌ی تو سوگند

وقتی به یادت می آورم جانم می سوزد و جگرم خون می شود!آخر تو به جرم کدامین گناه ناکرده به این سرنوشت تکراری و تاریک محکوم و مبتلا شده ای!

-دیدگاه حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود. -دیدگاه هایی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود. -اگر دیدگاهی به اشتباه تایید و منتشر شده کافیست دیدگاه مورد نظر را پرچم دار کنید

یک دیدگاه