تاریخ : پنج شنبه, ۲۹ مهر , ۱۴۰۰ 15 ربيع أول 1443 Thursday, 21 October , 2021
4

از رویا تاکابوس خانه‌دار شدن شهروندان ایذه‌ای/ مسکنی که «مهرش» به دل ساکنینش ننشست + تصاویر

 • کد خبر : 36417
 • ۲۴ مرداد ۱۳۹۴ - ۸:۱۳
از رویا تاکابوس خانه‌دار شدن شهروندان ایذه‌ای/ مسکنی که «مهرش» به دل ساکنینش ننشست + تصاویر

عصر ایذه: مسکن مهر به عنوان بزرگترین پروژه عمرانی درتاریخ فعالیت‌های زیرساختی کشور در راستای اجرای نامناسب آن طبعاً با […]

عصر ایذه: مسکن مهر به عنوان بزرگترین پروژه عمرانی درتاریخ فعالیت‌های زیرساختی کشور در راستای اجرای نامناسب آن طبعاً با انتقادات و مشکلاتی نیز همراه بوده و هست٬ طرحی که در ابتدای رویای شیرین خانه دارشدن باکمترین هزینه را برای مشتاقانش که اکثراً قشر جوان بودند به ارمغان می‌آورد،حال بخاطر عدم اجرای مناسب و بموقع آن عامل کابوس این روزهای صاحبان این واحدها شده است.

 

 

 

IMG_4743

مسکن مهر ایذه

 

طرح بزرگی که اگر در همه‌ی شهرها به درستی اجرا می شد، یک طرح عظیم و موفق در ایران به یادگار می‌ماند، کما اینکه این طرح در برخی از شهرها به دلیل پیگیری مسئولین و نظارت درست بسیار موفق بوده است.

 

 

IMG18080563

مسکن مهر تکمیل شده و کامل در شهر های شمالی کشور

 

 

 

اما برخی از فاکتورهای بنیادی آن از مکان یابی تا مهندسی و نظارت، حتی تأمین مالی که بار مضاعفی را به دوش مردم و گاهی نیز به به عهده دولت روا داشته اشتباه بود و درست و اصولی انجام نشد.

 

این طرح که درسال ۱۳۸۶ باتصویب مجلس کلیدخورد از مشارکت همزمان سه ضلع یک مثلث، وزارت مسکن٬ اداره تعاون و مردم خبر می‌داد قرار بود چیزی حدود ۵میلیون نفر از بی‌خانه‌های کشور را تسهیلاتی معادل ۱۵میلیون تومان بابهره ۴درصد صاحب‌خانه کند.

اما با همه راهکارهایی که اندیشیده شده بود، این طرح راه به‌جایی نبرد تاجایی که درحال حاضر بعضاً بانک‌ها زیر بار پرداخت این وام نمیروند، از طرفی شانه خاله کردن دولت یازدهم از پیگیری و بهبود این وضع نیز می‌تواند یکی از دلایل بروز این مشکلات باشد.

 

 

IMG_4759

 

 

شهرستان ایذه نیز از این قاعده مستثنی نبوده و علی رغم اینکه شهر کوچک ما نیز خیل عظیمی از مشتاقان خانه‌های رویایی مهر را داشت اما اکنون با گذشت ۸سال از اجرای طرح، پای درد و دلشان که مینشینیم میبینیم که حکایت از چاله به چاه افتادن را بازگو می‌کنند.

آنچه در ادامه می‌خوانید بیان مشکلات چند تن از ساکنین واحدهای ساختمانی مسکن مهر واقع در مجاورت بیمارستان شهدای ایذه درگفت‌وگو با خبرنگار پایگاه خبری تحلیلی عصر ایذه می‌باشد.

 

* رویای خانه‌دار شدن با کمترین هزینه

ما نیز همچون سایر مشتاقان این طرح با فکر صاحب خانه شدن البته با همان شرایط و کیفیتی که وعده داده بودند اقدام به خرید نمودیم، البته در نهایت هیچ چیز طبق برنامه پیش نرفت، عدم تخصیص مکان مناسب جهت اجرای پروژه از هر جهت دسترسی ساکنین را به مرکزیت و امکانات رفاهی اجتماعی سلب کرده، واقع شدن این پروژه در انتهایی ترین نقطه شهر، عدم رعایت اصول و استانداردهای مهندسی و بکاربردن مصالح بی‌کیفیت در امرساخت و همچنین عدم تحویل به موقع و مناسب واحدها نیز از مشکلات ابتدایی مسکن مهر در ایذه بود.

 

* عدم اطلاع ساکنین از تعهدات

بعضاً نیز شاهد دریافت هزینه‌هایی مضاف برآنچه در ابتدا به عهده مالک بود و ما هیچ‌گونه اطلاعی از آن نداشتیم، بودیم مثل: هزینه انشعاب گاز٬ آسانسور و … همچنین مشکل عدم تخصیص حق انشعاب به نام مالک٬ ساخت پارکینک بدون حصار٬ عدم ایجاد فضای سبز مناسب و حتی دریغ از آسفالت کردن مسیر عبوری و بسیاری از موارد دیگر

 

* از ابهام صدور سند ماکیت تا جهش ۲۰درصدی اقساط وام

اما مشکل بزرگ ساکنین در حال حاضر بد‌قولی و کم اهمیتی مسئولین نسبت به تحویل سند مالکیت این واحدها و عدم پاسخگویی شفاف در این زمینه است٬ مهم تر از آن که اقساط این واحدها می‌بایست با وام اعطایی به ساکنین بابهره۴٪ پرداخت می‌شد همانگونه که این موضوع در مورد متقاضیان مسکن مهر نورآباد ایذه لحاظ شده و هم اکنون (قبل از ساکن شدن) مشغول پرداخت اقساط شده‌اند اما ساکنین علی رغم پیگیری‌های مکرر نه تنها تاکتون هیچ‌گونه تسهیلاتی را دریافت نکرده‌اند بلکه پاسخ‌های نصف و نیمه نهادهای مربوطه حاکی از پرداخت احتمالی وام بابهره‌ای بیش از حد تصورشان، چیزی حدود ۲۴٪ قابل پرداخت است که این خود حامل فشار روحی و مالی مضاعفی بر ساکنین است.

عده‌ای نیز از مالکین بدون در دست داشتن سند با وجود این مشکلات فرار از این کابوس را بر قرارداد رویای دیرینه ترجیح داده و اقدام به فروش واحدها نموده‌اند.

 

* تشکیل نشدن تعاونی در مجتمع‌ها

طبق قانون مصوب هر مجتمع باید شامل تعاونی‌هایی که نقش نماینده و رابط بین مالکین و پیمانکار و سایر نهادهای مربوطه جهت انعکاس مشکلات ساکنین به آنها باشد اما آنگونه که اهالی عنوان کردند هیچکدام از تعاونی‌ها فعال نبوده و اصلاً مدیر عاملی را تاکنون رویت نکرده و تمام پیگیری‌ها را که البته حامل هیچ جواب مثبتی هم نبوده به صورت شخصی توسط اهالی صورت گرفته است.

 

درنهایت این پروژه۴۴۴ واحدی که بیش از نیمی از واحدها هم اکنون ساکن شده‌اند مشکلات ریز و درشت بسیاری دارند که علی رغم همه پیگیری ها اما تاکنون هیچ مقام مسئولی پاسخ دقیق و روشنی در این خصوص نداده است و همین موضوع ساکنین را وا داشته که در جهت احقاق حقوق حقه خود ناچاراً به مقام قضایی مراجعه کنند و مشکلات از مسیر حقوقی، قضایی پیگیری کنند.

 

 

عصر ایذه طبق رسالت خود تنها به انعکاس این مشکل اکتفا نکرده و در نظر دارد دلیل این مشکلات را از زبان مسئولین جویا شود و در قالب گزارش مجزا ارائه دهد.

منتظر گزارش های تکمیلی باشید.

 

 

IMG_4783

یکی از نامه‌های ساکنین این واحد‌ها جهت بهبود وضعیت فعلی

 

 

 

 

 

 

 

 

گوشه‌ای از این مشکلات را به روایت تصویر ببینید

 

 

 

IMG_4752

 

 

IMG_4768

 

 

 

IMG_4773

 

 

 

و همچنان زندگی در اینجا جریان دارد . . .

 

 

 

انتهای پیام/

لینک کوتاه : http://www.asreizeh.com/?p=36417

ثبت دیدگاه

مجموع دیدگاهها : 14در انتظار بررسی : 0انتشار یافته : ۱۴
 1. واقعاً اگه این مسکن تو یه شهر دیگه بود بازم همینجوری رها میشد ؟؟
  اصلا مردم توش زندگی میکردن ؟؟

  اصلا با این وضعیت کسی توشون زندگی میکرد ؟؟

  از ماست ک بر ماست

 2. اینجا ایذه است …… شهر رویائی ما مردمانش ساکن در شهرهای دیگه ، وقتی بیرون هستیم دلمان برایش تنگ می شود وقتی که واردش می شویم اعصابمان خراب میشه . اگه بگوئیم نماینده نداریم به بعضی ها بر می خورد ، شهردار با سواد نداریم خیلی ها ناراحت می شوند ، هر روز یک فرماندار عوض می کنیم کسی نمی داند چرا؟ … من خودم صاحب یکی از آن مسکن مهر کنار بیمارستان هستم تا حالا باور کنید چندین مرتبه از شهر محل سکونتم برای پیگری سندش رفتم هیچ مرتبه آقای لجمیری مدیر آنجا را ندیدم . یکبار که دفترشان در فلکه گاز بود هم تماس گرفتم یکی از مهندسین آنجا (واقعاً بعد خودش را معرفی کرد فهمیدم مهندس ناظر آنجا است) بجای علیک در جواب سلامم گوشی تلفن را برداشت و گفت بگو چته ….. عزیزم دیگه چه انتظاری از کیفت کار آنها داریم. در ضمن یکی از گزارشات بسیار خوبتان بود از صمیم قلب برایتان آرزوی موفقیت دارم.

 3. افسووووووووس

 4. سلام.ممنون از اینکه مشکلات شهر رو توی سایتتون بیان میکنید اما این ب تنهایی کافی نیس.اگ مسِولان پیگیری کنن و این مشکل رو حل کنن عالیه.بازم ممنون از سایت خوبتون خسته نباشید.

 5. سلام.با عرض معذرت خدمت ایذه ای ساکن بیرون از ایذه خواستم بگم چیه تا تقی به توقی میخوره اول از همه میگن نماینده شهر و …
  فکر نمیکنی این چیزا و این مشکلات بیشتر به من و شما و امثال ما بر میگرده.اولا که این مسکن مهر تا حدودی زیادی از اختیارات نماینده مجلس
  بدوره و بیشتر به شورای شهر برمیگرده.شورای شهر رو هم منو شما انتخاب کردیم.من نمیخوام از نماینده مجلس طرفداری کنم ولی لایق ترین
  نماینده مجلسی که تا حالا بوده همینه که الان هست.

 6. برادر و یا خواهر ناشناس به کارهای یک سال اخیر آقای پاپی نماینده دزفول نگاه کن بعد از نماینده خودمان تعریف کن . نمی دانم ملاک شما برای تشخیص نماینده با لیاقت چیست ؟ آیا مشکل بیکاری جوانان را حل کرده – مشکل فرهنگی شهر را برطرف کرده – وضعیت بیمارستانی و بهداشتی شهر را سر و سامان داده – وضعیت جاده ها را بهبود بخشیده مطمئن باش چیزهائی که من می گویم عین واقعیت است ولی من با جناب نماینده محترم نه خصومتی داشته و تا جائی که ایشان را می شناسم بسیار آدم مومن و پرهیزگاری هستند ولی فعلاً لیاقت یک نماینده تلاش برای پیشرفت شهرش است . در ضمن بعرض برسانم طرح مسکن مهر از مصوبات دولت هست و نماینده می تواند دخالت داشته باشد چون ایشان وکیل مردم هستند. بیائیم بدون تعصب برای آبادانی شهر محروممان تلاش بکنیم بخدا با همین محرومیت از نظر فرهنگی – علمی و ورزشی از خیلی شهرهای مرفع کشور بالاتر هستیم.

 7. با سلام.راستش منم با دوست ناشناس تا حدودی موافقم.باید قبول کرد نماینده کنونی از نماینده های گذشته لایق تر بوده و هست
  و اگر هم مشکلاتی هست برمیگرده به نبود بودجه و اوضاع بد اقتصادی کشور.حالا گریم نماینده هم بد( پس چرا نمیگم قبلیها بدتر بودن )به قول
  معروف وبه مثال بختیاری( یم سر گایل او برده )

 8. منم موافقم
  اگه کسی بخواد کاربکنه حتی اگه جز وظایفش نباشه بنابه حس مسئولیت هم که شده تمام تلاششو میکنه
  الانم ماایذه ایا که همه نمیتونیم بریم بهارستان و نسبت ب اجرای این طرح اعتراض کنیم، ایشون ک نماینده ماست میتونه صدای ما رو برسونه
  وگرنه ماهیچ خصومت شخصی با فردخاصی نداریم
  باتشکر

 9. سلام وخسته نباشید
  این مشکل هم مث بقیه رها شد و رفت… ن فقط ایذه بلکه اکثرشهرستان ها همین مشکل رو کم و زیاد دارن، منتهی ایذه بیشتر ب چشم میخوره اونم بخاطر اینکه مردم خواهان حق وعدالت نیستن(البته هستن ولی فقط ب زبون) ماشالا تا دلت بخواد پامیشن برن مرکزاستان وپایتخت براخرید و… اما برامشکلات میخوان مثالِ( بگیر وببند بده دستِ منِ پهلون) باشه…

 10. دوست عزیز “مرتضی”

  نمیدونم شما دقیقاً کدوم نماینده رو میگید ؟!

  اگه منظورتون نماینده فعلیه، خواهش میکنم یکی دو مورد از اقداماتش تو این سه سال و اندی رو فقط نام ببرید

 11. سلام
  بابا تا کی؟ میخوام بدونم به جز ما کی حاضره تواین خرابه ها زندگی کنه؟ ماهم به اندازه بقیه شهرهاشایدم بیشتر پول میدیم بعد….آخه کدوم مسکن؟ کدوم خونه رویایی؟!!!!!هیچ نماینده ای به اندازه خودتون دلسوزتون نیست مردم،فقط کافی بخوایدتغییرکنید.شهرتونو تغییربدید.

 12. آقا مرتضی عزیز قبلاً هم گفته بودم مگر فقط باید از منابع دولتی جهت کارهای عمرانی استفاده کرد . مگه بزرگراه اندیمشک به پل زال بخش خصوصی نساخته و داره عوارضش میگیره ، امروز جذب سرمایه بخش خصوصی یک هنر است مگه کارخانه فولاد روهینا دزفول بخش دولتی است؟درضمن هیچکس از کلمه بد برای نماینده محترممان استفاده نکرده و گفته شده پیگیر مطالبات به حق مردم نبوده . در خاتمه باید یادی کنیم از مرحوم حاج قلی شیخی که در زمانی که ما بچه بودیم در حد توانش برای ایذه کارهائی کرده و آرزوی سلامتی برای حاج عیسی قلی احمدی نیا که حداقل هر چند وقت یکبار برای پیگیری امور مردم منطقه تلاش می کرد (شاید کلمه نماینده خوب نداشتیم کمی جایز نباشد) . موفق و سربلندی شهر با اصالتم ایذه

 13. از همه دوستان که اینقدر شهرشون واسشون مهمه تشکر میکنم.انشالله شهرمون با داشتن افرادی
  مث دکتر درویشپور پیشرفت خواهد کرد.

قوانین ارسال دیدگاه
 • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
 • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
 • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.