تاریخ : شنبه, ۳۰ تیر , ۱۴۰۳ 14 محرم 1446 Saturday, 20 July , 2024
6

انتخابات سفید و انتظارات سرخ

 • کد خبر : 51885
 • 19 اردیبهشت 1396 - 9:03
انتخابات سفید و انتظارات سرخ

اگر بخواهیم ازحلقه های مفقوده ی برخی از تشکّلات سیاسی سخن بگوییم ،لازم است بیان شود که برای برخی از تشکّل های سیاسی،گوی گم شده،چیزی جز موقعیت های اجتماعی، فرصت های انحصاری، پست و مقام نیست! برای برخی دیگر، منافع مادی و مقاصد مالی،حلقه ی مفقوده است!

عدّه ای نیز خطوط قرمز حسادت و غرور را به رنگ  های کذایی متنوع ترسیم می کنند تا کثیری را از جرگه و زمره جولان خویش دور کنند و برهانند!

عدّه ای دیگر نیزازپستان مکدّر سیاست، شیر پرشرارت ناصداقتی را می دوشند تا دراین رقابت کذایی دلی از ناکامی و عذاب های خود شیفتگی خود را جبران و مرتفع کنند و …

و امّا آیا می شود حلقه ی مفقوده ی تشکّلات سیاسی ما”حقیقت تام و خدمت تمام”باشد!!؟آری!آری!

می شود! البته اگرباور کنیم که فردایی از پس امروز خواهدبود!!

با این تمهید کوتاه، درمبحث انتخابات سفید و انتظارات سرخ نیک دانسته شده است که همواره و در همه ی ادوار، چه انتخاب های فردی، گروهی، سیاسی و ملّی،انتخاب و انتظار همزاد و همراه بوده وهستند.

به عبارت دیگر، چه در انتخاب های زندگی شخصی و چه در انتخابات حیات سیاسی و ملّی، در ذات و نهاد انتخاب، انتظار مستتر و مستقر است.

آری، همیشه از انتخاب ها، انتظاراتی داریم!چرا که نه انتخاب بدون انتظارمتصور است و نه انتظار بدون انتخاب نیز…!

به تعبیری دیگر، از انتخاب و گزینشی که صورت می گیرد، انتظار و توقعاتی طبیعی و مبتنی بر حقیقت بوجود می آید، فی المثل در انتخاب دوست، همسر، رشته شغلی، رشته تحصیلی و…انتظارات درونی و باطنی منظور می باشد.

هر چه قدر انتخاب ما روشن تر، سالم تر، عالمانه تر، منطقی تر، دقیق تر،عمیق تر، عاقلانه تر(به جای عاطفی تر)، ملّی تر (به جای شخصی تر)، محققانه تر( به جای مقلدانه تر)، اعتقادی تر( به جای اقتصادی تر)، جهت دارتر(به جای سمت دار تر)، معادی تر( به جای مادی تر)، خدامحورتر(به جای خود محورتر)، انتقادی تر(به جای انقیادی تر)، فرانژادی و فرا جناحی تر(به جای نژادی تر و جناحی تر) و بالاخره سفید تر(به جای سیاه ترو تاریک تر) باشد.

آنگاه درمابازای متناسب و متناظر با آن انتخاب، می توان انتظاراتی کلی تر(نه جزئی تر)، واقعی تر(نه خیالی تر)، اجتما عی تر( نه انحصاری تر)، شهری تر(نه شخصی تر)و… را مد نظر داشت.

 

اگر انتخاباتی آن گونه باشد که برمقتضای متعادل اعتقادی، فرهنگی، اندیشه ای، آرمانی، تخصصی ، تجربی و هویت های مبارک و متنوع جامعه باشد، اگر انتخابات سپید، بی لک، همراه آرامش، حفظ حقوق انسانی و اخلاقی وتوأم با امنیت ملی باشد و… آن گاه انتظارات سرخ مردمی(انتظارات انقلابی و حق) ازجمله؛آبادانی و عمران کشور، رعایت عدالت در توزیع منابع، امکانات و بودجه های استانی و شهرستانی، انصاف در مسئولیت سپاری به نیروهای نه براساس گرایش های کورسیاسی صرف بلکه بر معیارشایستگی های علمی و عملی، دینداری و خردمندی، ارائه ی طرح های کارآمد و برنامه های علمی و کاربردی در راستای کاهش نرخ بیکاری و افزایش ضریب اشتغال، برقراری روابط حسنه بین المللی باحفظ حریم عزّت ایران اسلامی، نگاه ویژه به مناطق محروم، عدم سیاست زدگی به جای باور گرایی، عدم استفاده ابزاری از قداست دین و عقل گرایی افراطی و دین ستیزی، بهره مندی از آستانه ی خردمندی و دینداری و…نه تنها از انتظارات ، بلکه از حقوق حقّه و مطالبات طبیعی مردم خواهند بود،

 همان مردمی که همیشه در صحنه ی مقاومت و مجاهدت بوده و هستند، مردمانی که از منتخب ریاست جمهوری و اعضای برگزیده ی شورا های اسلامی طلبکارند، متوقع اند و منتظر!

فلذا بر آن رجاء واثق امیدوارند که این توقع، انتظار و مطالبه ی مقدّس بعد از توفیق سیاسی در پذیرش مسئولیت های نظارتی و اجرایی( در دو انتخابات فرا رو) به فراموشی جغرافیایی و خاموشی تاریخی سپرده نشوند!!

 

هومان مرادی اشکفتی

 

انتهای پیام/*

لینک کوتاه : http://www.asreizeh.com/?p=51885

برچسب ها

ثبت دیدگاه

مجموع دیدگاهها : 1در انتظار بررسی : 0انتشار یافته : ۱
 1. شاملو:
  ” نه در رفتن حرکت بود *
  نه در ماندن سکونی….”
  این حکایت همه انتخابات کوچک و بزرگ در جامعه ماست.
  برای برون رفت از این بن بست ، رفع دغدغه هایی که در بالا ذکرش رفت و در یک کلام درمان بسیاری از دردهای جامعه ایرانی ، راه یکی ست و آن دموکراسی است با تمام متعلقاتش. از قانون اساسی که آزادی و حقوق برابر همه شهروندان را به رسمیت می شناسد تا تفکیک قوا ، انتخابات آزاد، تحزب و رسانه های آزاد… در غیر این صورت تا هست همین آش است و همین کاسه.

قوانین ارسال دیدگاه
 • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
 • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
 • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.