آموزش وردپرس
خانه / اخبار ایذه / توقف ساخت پل سه بلوطک سادات/ از نقش مافیای آب تا کم توجهی آب نیرو

توقف ساخت پل سه بلوطک سادات/ از نقش مافیای آب تا کم توجهی آب نیرو

ساخت پل کابلی سه بلوطک سادات حسینی بخش دهدز بیش از دو ماه است به دلیل کمبود بودجه متوقف شده است.

 

به گزارش عصر ایذه، عملیات اجرایی سد کارون۳ که شرکت توسعه آب و نیروی ایران از آن به‌عنوان بلندترین سد کشور یاد کرده است، شهریورماه سال ۸۳ به اتمام رسید و روز ۱۸آبان‌ماه همان سال عملیات آبگیری آن آغازشد.

سدكارون 3به‌رغم همه هشدارها و مخالفت‌های كارشناسان و صاحب‌نظران منابع طبيعی و محيط‌زيست كشور در منطقه حساس و بسيار آسيب پذير زاگرس مركزی احداث شد.

آنطور كه در آمارهای وزارت نيرو آمده است با آبگيري اين سد جمعيتی بالغ بر 15هزار نفر يعني3هزار خانوار واحدهای مسكوني خود را از دست دادند و راه‌هاي ارتباطی 3هزار خانوار ديگر قطع شد؛ همچنين 8هزار نفر از كشاورزان منطقه كار خود را از دست دادند.

 

IMG_8281

 

افزون براين، بنا به اعلام مدير بهره‌برداری سد و نيروگاه كارون 3برای ساخت اين سد حدود 2هزار و 500اصله درخت بلوط از بين رفت.

 

IMG_8260

 

منطقه دنباله رود جنوبی که شامل سه دهستان سادات حسینی، شیوند و غریبی ها می باشد، پس از آب گیری سد کارون سه در سال 83 پل ارتباطی آنها (معروف به پل شهپیر)به زیر آب رفت و جابجایی مردم از تنها از طریق ترابری دریایی ممکن شد.

 

IMG_7954

 

مردم این منطقه چندسال باتمامی مشکلات حمل و نقل دریایی زندگی خود را ادامه دادند تا مرداد 92 و حادثه تلخ سقوط مینی بوس به دریاچه که منجر به مرگ 13نفر از جمله چندین زن و کودک شد، موجی از اعتراض به آب نیرو و سد کارون سه را به همراه داشت.

به فاصله چند ماه بعد از این اتفاق یک دستگاه وانت در بهمن 92 به دلیل استاندارد نبودن بارج های استفاده شده برای حمل خودروها به درون دریاچه سقوط کرد که متاسفانه منجر به فوت راننده شد.

پس از این حوادث شرکت آب نیرو در مرداد 93 با اعتبار بالغ بر 48.7 میلیارد طی قرارداد 27 ماهه ساخت پل سه بلوطک سادات حسینی را به شرکت بناسازان سپاهان واگذار کرد.

 

photo_2017-01-06_21-47-19

 

این پروژه با پیگیری های مقام محترم قضایی، تلاش های مجری طرح و دکتر حسینی تا به امروز حدود 60درصد پیشرفت داشته است اما متاسفانه بیش از 2ماه است که پروژه به علت مشکلات مالی تعطیل شد.

 

photo_2017-01-06_21-47-06

 

photo_2017-01-06_21-47-26

 

توقف پروژه، بلاتکلیفی چندین کارگر بومی و فرسوده بودن ترابری دریایی چندی پیش اعتراض اهالی دنباله رود شمالی را در پی داشت و آنها با تجمع مقابل نیروگاه کارون سه اعتراض خود را اعلام داشتند.

 

photo_2017-01-06_20-17-20

 

حکمت الله عباسزاده رئیس شورای اسلامی سادات حسینی در گفتگو با خبرنگار عصر ایذه بااشاره به اهمیت ساخت پل سه بلوطک عنوان کرد: چندی پیش جمعی از اهالی سادات حسینی و دیگر روستاها به دنبال توقف ساخت پل سه بلوطک و مشکلات ترابری دریایی مقابل نیروگاه سد کارون سه به تحصن و اعتراض پرداختند.

 

وی افزود: پس از اعتراض وعده هایی از سوی مسئولین نیروگاه وعده دادند که ظرف یک هفته برخی از مشکلات برطرف می شود اما تاکنون که بیش از دو هفته از موعد مقرر گذشته است هیچ گونه اقدامی صورت نگرفت.

 

عباسزاده اظهار کرد: افشاری معاون بهره برداری سد و نیروگاه سازمان آب و برق خوزستان قول داده بود که ضمن گفتگو با نماینده محترم برای ملاقات با وزیر نیرو برنامه ای ترتیب دهد که این موضوع نیز به فراموشی سپرده شد.

 

وی در پایان با تاکید کرد: تازمانی که پل سادات افتتاح نشود، مشکلات منطقه پابرجاست چرا که بخش عظیمی از توسعه این روستاها از جمله گازرسانی، آب، مخابرات، جاده سازی و … به ساخت این پل گره خورده است.

 
هدایت الله خادمی در چند ماه اخیر بارها مافیای آب را علت تکمیل نشدن پل سه بلوطک سادات عنوان کرده بود و در جلسه شورای اداری که مرداد ماه باحضور استاندار خوزستان در فرمانداری ایذه برگزار شده بود، تاکید کرد: مافیای آب به علت اینکه سود کلانی از ترابری دریایی دریافت می کنند اجازه تکمیل پل سه بلوطک را نمی دهند.

 

photo_2016-08-05_19-02-20

 

به گزارش عصر ایذه، سد سازی در همه نقاط جهان، پیشرفت، اشتغال، توسعه کشاورزی و زیرساخت برای آن منطقه به ارمغان می آورد، اما سد کارون3 که به تازگی در میان برترین سدهای بتنی جهان قرار گرفت، خیرش به مردم منطقه نرسید.

 

نیروگاه برق کارون سه درحالی سالیانه به صورت میانگین ۴میلیون ۵۰۰ هزار مگاوات برق تولید می کند که شهرستان ایذه با مشکل قطعی مکرر برق مواجه است و در سال ۲۵۰ هزار مگاوات کمبود برق دارد.

 

محسن بیرانوند فرماندار ایذه در همایش تجلیل از تیم کشتی فرنگی سینا صنعت ایذه در حضور محسن رضایی عنوان کرده بود: این شهرستان که خود منبع تولید برق و آب می باشد باید بتواند حداقل نیاز خود را تامین کند.

 

بیرانوند

 

وی اراضی کشاورزی شهرستان را حدود ۵۵ هزارهکتار است اعلام کرد و اظهار داشت: در صورت تخصیص آب به صورت مکانیزه برای ۱۸ هزار هکتار از این مقدار فقط نیاز ۲۵۰میلیون متر مکعب در سال است که در مقایسه با حجم آب رها شده و ذخیره پشت سد بسیار بسیار ناچیز است.

 

سد سازی ادامه دارد…

 

باوجوداين، سدسازي‌ها ادامه يافت؛ ازجمله سد كارون 4هم در سال 89در بالادست همين سد احداث شد و بنا بر آمارهاي موجود 2200هكتار از جنگل‌هاي بلوط زاگرسي در فرايند آبگيري اين سد نابود شد. درواقع 100هزار اصله بلوط كهنسال قرباني سد كارون4 شد.

 

براساس آمارهاي منتشر شده رسمي، طي 6دهه گذشته 641سد احداث شده است و 168سد ديگر هم در دست ساخت است. همه اين سدها البته با توجيه افزايش زمين كشاورزي، توليد برق، مهار سيل و تأمين آب شرب، احداث شده‌اند.

 

اما واقعيت اين است كه با وجود آنكه متوليان آب كشور، اين سازه‌هاي پر هزينه را راهكاري كارساز براي تأمين آب اعلام كردند اما اين سازه‌ها نه‌تنها در تأمين آب موفق نبودند كه باعث تخريب حوضه‌هاي آبخيز و زيست‌بوم‌هاي كشور شدند.

 

این روزها که زمزمه آغاز به کار سد کارون 2 در بخش سوسن ایذه به گوش می رسد باید دید طبیعت بکر سوسن نیز همچون دهدز فدای تولید برقی خواهد شد که خود مردم منطقه از ان بی نصیب هستند یا خیر

 

 

این گزارش ادامه دارد …

 

انتهای پیام/.

 

همچنین ببینید

اگر اصحاب کهف در ایذه بخوابند و سال‌ها بعد بیدار شوند، هیچ تغییری رخ نمی‌دهد

بخوابید هر وقت تغییری پیش آمد، بیدارتان می کنم!

-دیدگاه حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود. -دیدگاه هایی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود. -اگر دیدگاهی به اشتباه تایید و منتشر شده کافیست دیدگاه مورد نظر را پرچم دار کنید

2 دیدگاه

  • گویی همه در خوابند….آبی که قرار بود ،نور بیاره،نون بیاره،درختارو،زمینارو خاطره هارو وارگه ها رو گرفت و سرمایه هامونو به خواب ابدی برد و هنوز آقایان در پیچ و خم جلسات کاغذبازی میکنن و اظهار تاسف میکنن….جوونامون با مدارک لیسانس و فوق لیسانس نشستن تابیینن سدی اطرافشون احداث میشه ک بخش اعظمی از میراثمونو زیر آب کن تا آیا اینارو بعنوان کارگر معمولی برای ی مدت کوتاه جذب کن یا نه!!!در حالیکه میشه روی همون زمینا برای همیشه کار داشت اونم بدون خرده فرمایشات یکسری غیربومی غیردلسوز…..این یه معادله دوسر معلومه ، من نمیدونم چرا قابل حل نیست….درد داره وقتی حتی نمیتونی تو یه کامنت درد بیکاری رو بگی،وقتی رمقی برات نمونده گلایه ای بکنی….گله ای هم اگر هست دگر حوصله ای نیست، ان شاالله با پیگیری شما و دلسوزی مسولین حل بشه…….

    • راه نجات فقط خود مردم منطقه هستن و گرنه هیچکس بفکر این منطقه نیست بایستی مردم با هم متحد بشن و پیگیری مشکلات منطقه بشن