تاریخ : جمعه, ۳۱ شهریور , ۱۴۰۲ 8 ربيع أول 1445 Friday, 22 September , 2023
7

جزئیات نبرد بزرگ قلمون؛ انتظار همگانی برای «ساعت صفر»

  • کد خبر : 9642
  • 03 فروردین 1394 - 17:35

عصر ایذه: رسانه‌های لبنانی با تشریح ابعاد مهم نبرد بزرگ قلمون برای سرکوب نهایی تروریست‌ها در مرز لبنان و سوریه […]

عصر ایذه: رسانه‌های لبنانی با تشریح ابعاد مهم نبرد بزرگ قلمون برای سرکوب نهایی تروریست‌ها در مرز لبنان و سوریه تأکید کردند همه مقدمات این عملیات سرنوشت‌ساز آماده شده و نقش‌ها هم تقسیم شده و همه در انتظار ساعت صفر (شروع عملیات) هستند.

 

ارتش سوریه

 

به  گزارش پایگاه خبری عصر ایذه به نقل از خبرگزاری تسنیم، الحدث نوشت شمارش معکوس برای آغاز نبرد بزرگ قلمون آغاز شد، نبردی که تمام طرفها در منطقه برای آن آماده می‌شوند و حزب الله، این نبرد را در زمینه سرکوب و بیرون راندن تروریست‌ها و تقویت امنیت لبنان سرنوشت‌ساز و حساس قلمداد می‌کند.

دولت این کشور مخالف هماهنگی ارتش لبنان با ارتش سوریه در زمینه امنیت مرزها در تپه‌های مشترک میان لبنان و سوریه است، منابع الحدث اعلام کردند ارتش لبنان به‌صورت غیرمستقیم با ارتش سوریه هماهنگ می‌کند و به این دلیل برای سیاست ارزشی قائل نیست که تهدیدها از سمت تپه‌ها وجود دارد و به همین سبب، حفظ امنیت مستلزم هماهنگی با ارتش سوریه است.

منابعی که از سازوکار هماهنگی میان ارتش لبنان و ارتش سوریه چیزی فاش نکرده‌اند، می‌گویند حزب الله که یک نیروی قدرتمند در این مناطق به شمار می‌رود، به‌عنوان میانجی (میان ارتش لبنان و ارتش سوریه) عمل می‌کند و نبرد آتی به‌خلاف عملیات‌های دیگر مانند القصیر و روستاهای القلمون که عامل لبنانی به حزب الله منحصر شده بود، ماهیت لبنانی سوری خواهد داشت.

در خصوص ماهیت نبرد آتی باید گفت که تمام داده‌ها و اطلاعات به نزدیک بودن این عملیات بدون مشخص شدن زمان دقیق شروع آن اشاره می‌کند، زیرا این عملیات برای تضمین حفظ عنصر غافلگیرکننده، سری است.

این گزارش می‌افزاید حزب الله که هنوز به رزمندگان خود در بقاع آماده‌باش کامل نداده، برای سناریوهای آتی آماده است. حزب الله هماهنگی در تپه‌ها را با ارتش سوریه تقویت و میدان نبرد را هم تقسیم کرده است.

از سوی دیگر حزب الله از نظر نظامی نگرانی ندارد و هنوز در مناطق قلمون اعلام آماده‌باش نکرده است و رزمندگان این جنبش هم بدون مرخصی آماده هستند.

الحدث به نقل از منابع میدانی می‌نویسد حزب الله میادین نبرد در منطقه تپه‌های قلمون را از طریق هماهنگی با ارتش سوریه به چهار بخش تقسیم کرده است و طرح و تاکتیک عملیاتی را که قصد اجرای آن را دارد، نیز آماده کرده است. این منابع می‌گویند در نبرد آتی، تاکتیک عملیاتی از نظر حمله و شیوه‌ها و پوشش آتش با دفعات قبل فرق می‌کند و به‌طور خاص برای نبردهای تپه‌هایی آماده شده است که حزب الله کنار ارتش سوریه شرکت خواهد کرد که لشکر ویژه‌ای برای این عملیات آماده کرده است.

این رسانه لبنانی می نویسد نیروهای مشخص شده در لشکر آماده شده، طی ماه های اخیر دوره های فشرده آموزشی را در مزارع ریما در نزدیک یبرود بر اساس شرایط میدانی منطقه عملیاتی پشت سر گذاشته اند.

انتظار می رود که پس از آن که ارتش سوریه، تروریست های مسلح را در محاصره  خود قرار داده و گذرگاه ها را هم بسته است، منطقه الزبدانی پایگاه شروع عملیات بزرگ باشد و با توجه به محاصره شدن تروریست ها از سمت کوه های غربی، حزب الله نیز مواضع خود را تقویت کرده و تروریست ها را وادار کرده است تا فعالیت خود را در مناطق محدودی انجام دهند.

اطلاعات نشان می دهد که الزبدانی شاهد مرحله نخست عملیات بزرگ قلمون خواهد بود که هدف از آن سیطره بر الجبل الغربی(کوه غربی) و پیشروی از سمت غرب برای محاصره تروریست های مسلح و حرکت دادن آن ها به سمت مرکز شهر باشد به طوری که برای سیطره برای بخش غربی آن تلاش خواهد شد.

نقش ارتش لبنان در عملیات بزرگ قلمون

به گزارش تسنیم بر اساس گزارش منابع الحدث، ارتش لبنان نیز به نوبه خود در جبهه مخصوص خود فعالیت می کند و برای هر اقدام و حادثه غیرمنتظره که ممکن است در زمینه نظامی رخ دهد، آماده می شود. منابع نظامی به الحدث می گویند خطر جدی در دو منطقه  عرسال و تپه های راس بعلبک محصور خواهد بود جایی که پیش بینی می شود افراد مسلح در صورت تشدید محاصره خود و تنگ شدن عرصه به سمت عرسال حرکت کنند و همچنین آن ها برای حمله به ایست های بازرسی ارتش با هدف انتقال نبرد تلاش خواهند کرد، اما یگان های نظامی برای این سناریو و مقابله با افراد مسلح نیز آماده هستند.

بر اساس این گزارش، در جبهه راس بعلبک هم  انتظار می رود که همین حوادث تکرار شود، ارتش لبنان تدابیر پیشگیرانه را اتخاذ کرده و از مدت ها پیش توان خود را با استقرار نیروهای بیشتر در آن مواضع تقویت کرده است و البته نیروهای خود را با آتش توپخانه برای خنثی کردن هر گونه حمله احتمالی افراد مسلح پشتیبانی می کند.

از سوی دیگر روزنامه النهار هم به نقل از منابع خود درباره  نبرد بزرگ قلمون نوشت نبرد تپه های قلمون هر لحظه  نزدیک تر و نزدیک تر می شود و این نبرد به  طور مستقیم با نبرد سوم الزبدانی پس از موفقیت ارتش سوریه در قطع کردن بیشتر راه های کمک رسانی به افراد مسلح، مرتبط خواهد بود. النهار به نقل از یک منبع مطلع نوشت نبرد آتی با نبردهای گذشته از همه نظر متفاوت است به ویژه این که چندین طرف در نبرد با گروه های تروریستی مسلح در تپه  های قلمون از سمت الزبدانی مشارکت خواهد کرد.

از سوی دیگر روزنامه  البناء هم به نقل از منابع آگاه خود نوشت اطلاعات موجود نشان می دهد که گروه داعش می خواهد بر سمت تپه ها در کوه های شرقی مسلط شود و آن را به  پایگاه ثابت و پناهگاه امن و  پایگاه لجستیکی برای خود تبدیل کند. البناء نوشت زمان رویارویی با داعش در این مناطق نزدیک است.

منابع البناء خاطرنشان کردند نبرد داعش ممکن است در دو مرحله انجام شود مرحله نخست در برابر گروه های مسلح فعال در قلمون و تپه های عرسال به ویژه این که گروه های مسلح از داعش می ترسند و تلاش می کنند یا به این گروه بپیوندند یا از میدان خارج شوند، البته جبهه النصره در این زمینه مستثنی است و به همین سبب ممکن است درگیری فقط میان داعش و النصره منحصر شود، اما نبرد دوم داعش، در رویارویی با ارتش لبنان، ارتش سوریه و حزب الله خواهد بود به ویژه این که، اطلاعات درز شده به دو احتمال اشاره می کند احتمال اول این که داعش در صورت موفقیت طرح خود در مرحله نخست، به حمله به مراکز ارتش لبنان و ارتش سوریه برای گسترش مناطق نفوذش روی بیاورد و احتمال دوم این است که نیروهای نظامی در دو سمت مرزها از طریق هماهنگی با یکدیگر یا بدون هماهنگی، عملیات پاکسازی مناطق از لوث داعش را انجام دهند.

روزنامه الاخبار لبنان هم به نوبه خود درباره نبرد بزرگ قلمون نوشت نبرد بهار در سمت قلمون سوریه خواهد بود نه در سمت لبنان.

این روزنامه به نقل از منابع سوری نوشت نبرد بزرگ قلمون به این دلیل فعلا به تاخیر افتاده، زیرا در شرایط کنونی اولویت به نبرد حلب داده شده است تا به طور کامل تحت سیطره قرار گیرد و ارتباط خارج با آن قطع شود. این منابع می گویند مرحله دوم شاهد آغاز نبردها در درعا و قلمون خواهد بود به طوری که بنا بر این است که این عملیات اواخر آوریل یا ماه پس از آن آغاز شود با توجه به این که، با استقرار نیروها در مرزهای لبنان از ورود افراد مسلح به مناطق بقاع جلوگیری خواهد شد

از سوی دیگر روزنامه البناء در خصوص پرونده نظامیان لبنانی ربوده شده نوشت مذاکرات با داعش در خصوص پرونده نظامیان متوقف شده و در مقابل این مذاکرات با جبهه النصره شاهد پیشرفت بوده است.

این روزنامه از احتمال بالای مبادله میان نظامیان ربوده شده با تروریست های بازداشت شده از سوی ارتش لبنان خبر داده است که زمان آن هم خیلی دور نیست.

لینک کوتاه : http://www.asreizeh.com/?p=9642

ثبت دیدگاه

مجموع دیدگاهها : 0در انتظار بررسی : 0انتشار یافته : ۰
قوانین ارسال دیدگاه
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.