تاریخ : چهارشنبه, ۲۷ تیر , ۱۴۰۳ 11 محرم 1446 Wednesday, 17 July , 2024
10

خان بازی!

  • کد خبر : 52350
  • 14 تیر 1396 - 8:29
خان بازی!

انقلاب که پیروز شد، بساط خان و خان بازی ها بهم ریخته شد اما بساط خان زادگی به قوت خود باقی ماند.

انقلاب برای حمایت از مستضعفین، عامه مردم و برپایی قسط و عدالت شکل گرفت. بهترین صفت یک مسئول ولو به عنوان رهبر و امام جامعه، صفت «خادم» بود. بلی خدمت کردن به خلق بزرگترین افتخار است.

در اقوام مختلف خصوصا بختیاری ها هم بساط خان و خان بازی از هم پاشید اما خان زاده همچنان هستند.

خان زاده بودن مساوی آقازاده بودن و یقه سفید بودن در برخی افراد مفسد و منسوب به نظام است. یعنی همچنانی که نظام به عنوان یک جامعه بزرگتر از دست این آقازاده ها در مسیر رشد و تعالی و برپایی قسط و عدالت لنگ می زند، همچنان که برخی یقه سفیدها شاه راه های اقتصادی و سیاسی را ارث پدری شان می دانند؛ برخی خان زاده ها هم در جامعه ای به مقیاس کوچکتر موجب تزاحم و رشد نخبگان فرودست می شوند.

درست است که خوانین ظلم بزرگی به مردم کرده اند و ثروت و دارایی رعیت و کشاورزان را به نفع خود مصادره کرده اند و بهره کشی های زیادی از آنها داشته اند اما این به معنای آن نیست که خان زاده ها حق حیات ندارند. خیر. خان زاده ها باید بدانند که هیچ تفاوتی بین پسر فلان کشاورز و او و فرزندان او نیست.

دوران برتری مطلق آنها سالهاست از بین رفته و باید این خوی استکباری و منیت را کنار بگذارند و مردم هم نباید اجازه دهند که این سوء استفاده ها و ظلم پذیری ها که متاسفانه ریشه در پذیرش فرهنگی نسل های گذشته دارد، ادامه یابد.

قطعا در برخی جدال‌های فامیلی مشاهده کرده اید که خان زاده ای در آن میانه نرخ تعیین می کند و با نگاهی تحقیرآمیز و آمرانه به دیگران می گوید که تو کی هستی و می دانی من کی هستم!! تفرق و از هم گسستگی های فامیلی و طایفه ای نیز عمدتا به همین ریشه برمی گردد.

تعارف را کنار بگذاریم. خان زاده ها در دوران بعد از انقلاب عموما باید سرخورده و منزوی می شدند اما آن چیزی که بنده نامش را نجابت می گذارم و در عموم مردم فوران می کند باعث شده این آقایان فکر کنند که زمین همان است و فقط باید لباس و ظاهری دیگر مهیا کرد، اسب و قاطر را رها کرده و شاسی بلند ها را مرکب خود اختیار کرده اند.

ظهور و بروز خان زاده ها در بحث مناصب دولتی و انتخابات بسیار نمایان است. آنها باید حرف اول و آخر را بزنند! حتما باید کاندیدایی ولو به قیمت گسست جدی بین فامیل و طایفه مهیا کنند و آن را به هر طریق تحمیل نمایند. کم نبوده افرادی که هم تخصص داشته اند هم قابلیت اما صرفا بخاطر اینکه خان زاده نبوده اند و یا مورد تایید آنها نبوده اند، با کارشکنی مواجه شده اند.

مردم باید به آنها بفهمانند که آنها هم موجود دو چشم، دو پا، دو گوش و یک دهن همچون دیگرانند! باید بفهمانند که افراد فرودست و ضعیف بسیاری هستند که خود و فرزندانشان از آنها به هر لحاظ ممتازترند. باید بفهمند دوران بفرما خان! قدمت ری تیه! و دوران هرچی خان بگه، گذشته است!

طوایف متشکل از افرادی بسیاری اعم از فرهنگی، کارگر، کارمند و… هستند و خان زاده ها هم جزء کوچکی از آن هستند. خلاصه اینکه پیاده شوید و بگذارید رعیت هم سواری کنند. پیاده شوید و حال پیادگان را هم بفهمید. پیاده شوید تا پیا ده شوید!

حمزه محمدی رکعتی

انتهای پیام/*

لینک کوتاه : http://www.asreizeh.com/?p=52350

ثبت دیدگاه

مجموع دیدگاهها : 1در انتظار بررسی : 0انتشار یافته : ۱
  1. کاملا درسته. زنده باد عدالت و برابری. مبارزه با خوانین و به اصطلاح کلانتران (!!!!) ریز و درشت یک مطالبه جدی، پر هزینه و الزامی است!

قوانین ارسال دیدگاه
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.