تاریخ : یکشنبه, ۱۹ آذر , ۱۴۰۲ 28 جماد أول 1445 Sunday, 10 December , 2023
4

خبر خوش نوبخت برای استخدام دولتی/ یارانه نقدی درسال ۹۴ افزایش نمی‌یابد

  • کد خبر : 232
  • 18 آذر 1393 - 8:36

معاون رئیس جمهور ضمن اعلام تعیین تکلیف وضعیت‌ استخدام‌های جدید در دولت، از افزایش ۱۴ درصدی حقوق کارمندان در سال […]

معاون رئیس جمهور ضمن اعلام تعیین تکلیف وضعیت‌ استخدام‌های جدید در دولت، از افزایش ۱۴ درصدی حقوق کارمندان در سال ۹۴ خبر داد و گفت: مبلغ یارانه نقدی در سال آینده افزایش نمی‌یابد.

به گزارش عصر ایذه به نقل از خبرگزاری مهر، محمد باقر نوبخت امروز در نشستی خبری به تشریح ابعاد لایحه بودجه سال ۹۴ کل کشور پرداخت و گفت: با توجه به اینکه سال ۹۴ سال پایانی برنامه پنجم توسعه است، بنابراین در لایحه بودجه ۹۴ اهداف این قانون پیگیری می شود.

وی با بیان اینکه این اهداف عبارتند از رشد سرمایه گذاری، اقتصادی، مهار تورم و افزایش اشتغال است، افزود: بودجه کل کشور بالغ بر ۸۳۸ هزار میلیارد تومان است که نسبت به سال ۹۳ از رشد ۴٫۳ درصدی برخوردار است.

معاون برنامه ریزی و نظارت راهبردی رئیس جمهور ادامه داد: بودجه کل کشور در ساختار خود به دو بودجه عمومی و شرکت‌های دولتی، بانک‌ها و موسسات انتفاعی وابسته به دولت تفکیک می‌شود. بودجه عمومی در سال ۹۴ بالغ بر ۲۶۷ هزار میلیارد تومان است که نسبت به سال ۹۳ از رشد ۱۳٫۸ درصدی برخوردار است و بودجه شرکت‌های دولتی بالغ حدود ۵۹۶ هزار میلیارد تومان است که حدود یک دهم درصد کاهش یافته است.

نوبخت افزود: منابع بودجه عمومی از دو محل منابع عمومی و درآمدهای اختصاصی تشکیل می‌شود که بودجه عمومی ۲۲۴ هزار میلیارد تومان و یکی از منابع عمومی، درآمدهای مالیاتی است که سال آینده رقم آن ۱۱۹ هزار میلیارد تومان با رشد ۱۹٫۱ درصدی نسبت به سال‌جاری است.

وی با بیان اینکه درآمدها در سال آینده ۱۱۹ هزار میلیارد تومان پیش بینی شده که ۱۹٫۱ درصد نسبت به امسال رشد دارد، این درآمدها شامل درآمدهای مالیاتی است که حدود ۸۶ هزار میلیارد تومان با رشد ۲۲٫۶ درصدی است، درباره واگذاری دارایی‌های سرمایه ای  گفت: واگذاری دارایی سرمایه ای که عمدتا فروش نفت و … است، ۷۳ هزار و ۶۰۰ میلیارد تومان منابع پیش بینی شده که منفی ۷٫۸ درصد تغییر داشته است. واگذاری دارایی مالی بالغ بر ۳۱ هزار میلیارد تومان است که هشت دهم درصد رشد دارد.

وی با بیان اینکه نفت رشد منفی و اوراق مشارکت فقط هشت دهم درصد رشد نسبت به بودجه امسال دارد،‌تصریح کرد: در درآمدها سهم نفت در بودجه کم شده و از ۲۲۴ هزار میلیارد تومان حدود ۷۳ هزار میلیارد تومان در نظر گرفته شده یعنی کمتر از یک سوم بودجه از نفت تامین می شود.

نوبخت ضمن اشاره به اینکه کاهش وابستگی بودجه به نفت از مهمترین ویژگی های بودجه سال ۹۴ بوده که در راستای اقتصاد مقاومتی اجرا شده است، افزوود: در سال ۸۳ تا ۸۵ سهم درآمدها در تامین هزینه ها حدود ۴۶ درصد بود، در سال جاری این نسبت ۶۸٫۲ درصد و سال آینده ۷۲ درصد است.

معاون برنامه ریزی و نظارت راهبردی رئیس جمهور با تاکید براینکه سه قلم برای مصارف وجود دارد، افزود: هزینه ها ، تملک دارایی‌های سرمایه ای و مالی محورهای اصلی مصارف بودجه را تشکیل میدهند؛ رشد اعتبارات هزینه ای ۱۱٫۲ درصد بوده است، البته از اعتبارات هزینه ای ۱۶۶ هزار میلیارد تومان به حقوق و دستمزد اختصاص دارد.

وی ادامه داد: اگر بخواهیم ۷ هزار میلیارد تومان دیگر که برای آبهای مرزی از محل مجوز خاص را استفاده کنیم در مجموع ۵۴ هزار و ۷۰۰ و حدود ۵۵ هزار میلیارد تومان می شود؛ در سال بعد ۵۵ هزار میلیارد تومان سرمایه گذاری در طرح های عمرانی خواهیم داشت که این رشد بیش از ۳۰ درصدی را نشان میدهد.

http://media.mehrnews.com/old/Larg1/1393/07/28/IMG12475699.jpg

نوبخت با بیان اینکه باوجود محدودیت منابع نفتی در سال آینده و رشد ۴٫۳ درصد بودجه دولت به طرح های عمرانی رشد بیش از ۳۰ درصدی داده است، تصریح کرد: باوجود رشد ۱۳ درصدی بودجه عمومی رشد جاری را ۱۱ درصد و عمرانی ها ۱۶ درصد لحاظ کردیم.

وی در ادامه با بیان اینکه سال ۹۴، سال عادی نیست و سال سختی است، گفت: با توجه به کاهش درآمدهای نفتی نسبت به سنوات گذشته، درآمدهای ۱۱۰ میلیارد دلاری که در سال‌های گذشته به دست می‌آمد، نصیب دولت تدبیر و امید نشد.

افزایش ۱۴ درصدی حقوق کارمندان در سال ۹۴

وی گفت: در بخش هزینه‌کرد و اعتبارات هزینه‌ای، یکی از اولویت‌های دولت، پرداخت حقوق دستمزد کارکنان است که با توجه به روند کاهنده نرخ تورم و پیش‌بینی متوسط این نرخ در سال ۹۴ در حدود ۱۴ درصد، میزان افزایش حقوق و مزایای کارکنان دولت در سال آینده ۱۴ درصد خواهد بود.

خبر خوش نوبخت برای استخدام دولتی

معاون برنامه‌ریزی و وزارت راهبردی رئیس‌جمهور گفت: عده‌ای از افراد مراحل استخدامی را انجام داده‌اند اما با توجه به اینکه منابع مالی برای استخدام آنها دیده نشده بود، استخدام‌ها به تعویق افتاد اما در سال ۹۴، تمامی افرادی که مراحل قانونی را سپری کرده‌اند، استخدام خواهند شد.

وی در بخش دیگری از صحبت‌های خود گفت: در بودجه سال ۹۴ مبلغ ۸۵۵ میلیارد تومان برای افزایش سهم صندوق نوآوری به منظور پیاده‌سازی اقتصاد مقاومتی پیش‌بینی شده است، همچنین در سال ۹۴ به طرح‌هایی با پیشرفت بالای ۸۰ درصد، منابع تعلق خواهد گرفت که شامل ۲۱۰ طرح و ۴۷۰ پروژه خواهد بود.

نوبخت با بیان اینکه ۴۸ هزار میلیارد تومان نیز برای اعتبارات عمرانی در نظر گرفته ایم کما اینکه ۷ هزار میلیارد تومان نیز از طرح های مهار آبهای مرزی به این مورد اختصاص داده ایم، گفت: در فصول حمل و نقل رشد ۲۲ درصدی، آب ۲۳ درصد، مسکن شهری و روستایی ۱۷ درصد، آموزش ۱۹ درصد و انرژی ۱۷ درصدی در بودجه سال آینده داشته ایم.

وی تقویت اعتبارات برای زیربناهای معادن بزرگ، افزایش ظرفیت گاز پارس جنوبی و افزایش نفت به میزان ۹۰ هزار بشکه را از دیگر اهداف دولت در بودجه سال بعد عنوان کرد و افزود: به راحتی ظرفیت صادرات بیش از ۲ میلیون بشکه در روز داریم. الان این میزان یک میلیون بشکه است.

رفع تحریم‌ها را قریب الوقوع می‌دانیم

نوبخت با بیان اینکه رفع تحریم‌ها را قریب الوقوع می‌دانیم و البته برای هر شرایط بدبینانه دیگری هم آمادگی داریم، گفت: توسعه مسکن با رویکرد نوسازی و بازسازی بافت‌های فرسوده در بودجه سال آینده دیده شده است و یک میلیون و ۸۰۰ هزار میلیارد به آن اختصاص می‌یابد.

وی اضافه کرد: همچنین در سال آینده برای زوج‌های جوان در بخش وام ۵۰ میلیونی مسکن مبلغی بالغ بر۱۳۰۰ میلیارد تومان به عنوان مابه‌التفاوت پرداخت سود، تامین اعتبار خواهد شد.

یارانه نقدی در سال ۹۴ تغییر نمی‌کند

نوبخت در بخش دیگری از صحبت‌های خود در پاسخ به سئوال خبرنگاری مبنی بر اینکه منابع هدفمندی یارانه ها در بودجه سال ۹۴ چگونه لحاظ شده است؟ گفت: منابع ما در سال ۹۴ از محل اصلاح قیمت‌ها بالغ بر ۴۸ هزار میلیارد تومان است. در عین حال میزان مصارف ۴۲ هزار میلیارد تومان به صورت نقدی و غیرنقدی در جهت حمایت غذایی خانوارها توزیع می شود و ۵ هزار و ۲۰۰ میلیارد تومان نیز به بخش های تولیدی به عنوان مابه‌التفاوت سوخت پرداخت می شود.

وی با بیان اینکه در سال‌جاری هم ۴۸۰۰ میلیارد تومان برای اجرای طرح سلامت اختصاص یافته است و این رقم همچنان ادامه خواهد داشت، تصریح کرد: یکهزار و ۳۰۰ میلیارد تومان بابت مسکن زوج‌های جوان پرداخت می شود، این در حالی است که هدفمندی یارانه ها در سال های گذشته یعنی افزایش قیمت و توزیع پول، اما در سال جاری این منابع علاوه بر پرداخت به مردم در بخش سلامت نیز هزینه شده است، یعنی بجای پرداخت پول نقدی به مردم به آنها خدمت ارائه می دهیم.

معاون برنامه ریزی و نظارت راهبردی رئیس جمهور با بیان اینکه در سال آینده یارانه نقدی نسبت به سال جاری تغییری نخواهد کرد و همان مبلغ ۴۵ هزار و ۵۰۰ تومان خواهد بود، در مورد اصلاح دهک‌ها افزود: هر مقدار صرفه جویی در استان‌ها صورت گیرد، به همان نسبت نیز در طرح‌های عمرانی هزینه خواهد شد، یعنی به هر میزان که منابع حاصل از انصراف افراد در استان‌ها کسب شود، به همان نسبت نیز در طرح‌های عمرانی در همان استان هزینه می شود، هیچ پولی از محل منابع یارانه‌ها به حساب خزانه نمی‌آید، بلکه دولت از خزانه خود برای هدفمندی هزینه می کند.

نوبخت در مورد حذف دهک‌های پردرآمد از دریافت یارانه نقدی گفت: افرادی که امسال از یارانه نقدی انصراف دادند، منابع حاصل از انصراف آنها در بخش سلامت هزینه می شود، در عین حال تاکنون دولت برای یارانه نقدی ۳۰ هزار میلیارد تومان پرداخت کرده است.

وضعیت نرخ ارز در سال ۹۴

وی در مورد وضعیت نرخ ارز در سال ۹۴ خاطر نشان کرد: در سال ۹۲، حدود۲ هزار و ۴۷۷ تومان و در سال ۹۳، ۲ هزار و ۶۵۰ تومان در بودجه لحاظ شد، بانک مرکزی این نرخ را مبنای عمل قرار داده و در سال ۹۴، دولت این نرخ را کمتر از ۱۰ درصد و حدود ۲۰۰ تومان افزایش داده است.

معاون برنامه ریزی و نظارت راهبردی رئیس جمهور با اشاره به برنامه دولت برای یکسان سازی نرخ ارز در سال آینده، بیان کرد: باید بازار، خودش را با نرخ بانک مرکزی تطبیق دهد و اگر دولت با کمبود منابعی هم مواجه شود، نرخ ارز را به هیچ وجه و تحت هیچ شرایطی تغییر نمی دهد و بالا نمی برد.

نوبخت یکی از سیاست های مهم دولت در این زمینه را مهار تورم دانست و ادامه داد: دولت با مکانیزم دستوری به دنبال کنترل بازار ارز نیست و قیمت بازار به سمت قیمت ۲ هزار و ۸۵۰ تومانی دولت باید نزدیک شود، البته تغییرات تا حدودی قابل ملاحظه است، اما سیاست قطعی دولت این است که به هیچ وجه این رقم در سال آینده بالاتر نرود.

قیمت نفت در بودجه ۹۴

وی در مورد این سئوال که برخی کارشناسان پیش بینی می‌کنند قیمت نفت به کمتر از ۷۰ دلار در سال آینده برسد، گفت: هیچ کارشناسی نمی‌تواند بگوید که قیمت نفت در سال آینده چه خواهد بود و قیمت‌ها تخمینی است، این در حالی است که ممکن است تا ۶۰ دلار هم این نرخ پایین بیایند. برخی کشورها  قیمت نفت را در بودجه های سالیانه خود بالای ۸۰ دلار در نظر گرفته اند.

معاون برنامه ریزی و نظارت راهبردی رئیس جمهور خاطر نشان کرد: در بودجه امسال تبصره‌ای گنجانده شده که اگر قیمت نفت بالای ۷۲ دلار باشد، از منابع مازاد برای طرح‌های خاصی که عمدتا عمرانی خواهد بود، هزینه شود.

نوبخت در پاسخ به این سئوال که در حال حاضر بهتر است از کدام عنوان شما استفاده شود؟ اظهار داشت: با توجه به اینکه مصوبه شورای عالی اداری به زمان نیاز دارد، بهتر است که فعلا همان سمت معاونت برنامه ریزی و نظارت راهبردی رئیس جمهور به جای رئیس سازمان مدیریت و برنامه ریزی کشور استفاده شود.

سال ۹۴ نان گران نمی شود

نوبخت در ادامه در پاسخ به اینکه سال بعد افزایش قیمت نان داریم؟ گفت: هیچ افزایشی برای قیمت نان در سال بعد نداریم؛ البته این را هم باید تاکید کنم که افزایش قیمت نان بعد از مقاومت طولانی دولت درمقابل نانوایان شکل گرفت. نانوایان می گفتند بخاطر افزایش هزینه کارگر و سوخت قیمت نان باید بالا برود هرچند الان هم با افزایش ۳۰ درصدی راضی نیستند و می گویند باید آزاد باشد اما دولت این را قبول نمی کندزو اجازه نمی دهد نرخ بیش از ۳۰ درصد افزایش یابد.

معاون برنامه ریزی و نظارت راهبردی رئیس جمهور در پاسخ به سوالی درباره چرایی افزایش رقم بودجه عمومی از ۲۱۹ هزار میلیارد به ۲۲۴ هزار میلیارد تومان گفت: رقمی که رئیس جمهور اعلام کرد درست بود، اما بعد از بررسی تبصره ها در جلسه روز چهارشنبه برای شفاف شدن عملیات بودجه نویسی اعداد و ارقامی که تصویب شد را در بودجه لحاظ کردیم، ما راجع به همین عدد تا روز آخر محاسبات مختلفی انجام دادیم.

نوبخت درباره اجرای فاز سوم هدفمندی یارانه ها در سال آینده گفت: قطعا نوآوری هایی برای هدفمندی صورت می گیرد ولی همه آن در سطح ۴۸ هزار میلیارد تومان است و قیمت ها بیش از آنچه امسال با مصوبه مجلس افزایش یافته، تغییر نخواهد کرد. بانک اطلاعاتی یارانه در حال انجام است، تعداد سبد غذایی سال آینده از امسال کمتر نیست.

معاون رئیس‌جمهور درباره نرخ مالیات بر ارزش افزوده سال آینده اظهار داشت: طبق قانون سالی یک درصد باید به ارزش افزوده اضافه شود که ۵ درصد آن سهم دولت و ۳ درصد آن سهم شهرداری‌ها بوده و با توجه به اینکه یک‌درصد در سال جاری به بخش سلامت اختصاص داده شد، نسبت ۵ به ۳ باید طبق قانون انجام شود و برای سال آینده مالیات بر ارزش افزوده ۹ درصد خواهد شد و حذف و یا ماندن یک درصد بخش سلامت بستگی به نظر مجلس دارد.

وی در مورد افزایش اعتبار نهاد ریاست‌جمهوری تصریح کرد: اعتبارات این نهاد مربوط به دو رقم است که یک رقم آن طلب شرکتی بوده که با دولت قبل در رابطه با همایش‌ها و سمینارها همکاری داشته و از دادگاه برای طلب خود حکم گرفته بود و همچنین استخدام‌های زیادی در این نهاد صورت گرفته که بالاتر از حد استاندارد است.

وضعیت حساب ذخیره ارزی

صالح معاون پارلمانی معاونت برنامه ریزی ونظارت راهبردی رئیس جمهور در پاسخ به سئوال خبرنگار مهر مبنی بر اینکه آیا احیای حساب ذخیره ارزی در بودجه سال ۹۴ با رویکرد پرداخت به فعالان اقتصادی با توجه به تاکید رئیس جمهور در یکی از جلسات دولت گفت: براساس ماده ۸۵ قانون برنامه پنجم برخی از منابع به حساب ذخیره ارزی منتقل می شوند، به این معنا که تمام درآمدهای حاصل از فروش نفت، گاز و میعانات گازی به حساب ذخیره ارزی واریز می شود.

وی با بیان اینکه اما این حساب تعهدات جدیدی را نمی تواند بپذیرد و تعهدات قبلی از محل منابع آن بازپرداخت می شود، افزود: موجودی حساب ذخیره ارزی در حال انتقال به حساب افزایش سرمایه بانک ها است و بر این اساس ۵ میلیارد دلار به افزایش سرمایه بانک ها اختصاص داده خواهد شد که باعث افزایش توان وام دهی بانک ها به ۲۰ میلیارد دلار می شود.

لینک کوتاه : http://www.asreizeh.com/?p=232

برچسب ها

ثبت دیدگاه

مجموع دیدگاهها : 0در انتظار بررسی : 0انتشار یافته : ۰
قوانین ارسال دیدگاه
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.