تاریخ : جمعه, ۳۱ شهریور , ۱۴۰۲ 8 ربيع أول 1445 Friday, 22 September , 2023
5

خواب سنگین سازمان‌های مسئول در حوزه جوانان

  • کد خبر : 7894
  • 11 اسفند 1393 - 7:50
خواب سنگین سازمان‌های مسئول در حوزه جوانان

عصر ایذه: بالا رفتن سن ازدواج، طلاق و اعتیاد فقط نمونه‌هایی از آسیب‌های اجتماعی است که مسئولان همیشه جوانان را […]

عصر ایذه: بالا رفتن سن ازدواج، طلاق و اعتیاد فقط نمونه‌هایی از آسیب‌های اجتماعی است که مسئولان همیشه جوانان را متهم ردیف اول آنها دانسته و با هشدار نسبت به از کنترل خارج شدن چنین مسائلی سعی در توجیه عملکرد ضعیف خود دارند.

 

139310141408423504431843

 

به گزارش گروه پایگاه خبری عصر ایذه، بالا رفتن سن ازدواج، طلاق و اعتیاد فقط نمونه‌هایی از آسیب‌های اجتماعی است که مسئولان همیشه جوانان را متهم ردیف اول آنها دانسته و با هشدار نسبت به از کنترل خارج شدن چنین مسائلی سعی در توجیه عملکرد ضعیف خود دارند، موضوعی که روز گذشته وزیر ورزش و جوانان نیز روی آن دست گذاشت و با صراحت گفت: در حوزه جوانان ۱۸ سازمان مسئول وجود دارد، اما هیچ کدام از آنها احساس مسئولیت نکرده و در طول خدمت خود فعالیتی از آنها ندیده‌ام.

روز گذشته مراسم اختتامیه جشنواره ملی ازدواج و خانواده جوان برگزار شد. در این مراسم، محمود گودرزی، وزیر ورزش و جوانان با بیان این که تمام کارها در حوزه جوانان به بخش کوچکی در وزارت ورزش و جوانان سپرده شده، اظهار کرد: این در حالی است که این بخش کوچک از لحاظ اعتبار بسیار ضعیف است. به گفته وی، تا زمانی که چنین رویه ای ادامه پیدا کند، شرایط بهبود نیافته و بدتر نیز خواهد شد.

وزارت آموزش و پرورش؛ وزارت علوم ، تحقیقات و آموزش عالی؛ وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی؛ وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی؛ وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی؛ وزارت کشور؛ فرمانداری؛ سازمان تبلیغات اسلامی؛ سازمان هلال احمر؛ معاونت امور زنان و خانواده ریاست جمهوری و سازمان بهزیستی از جمله وزارتخانه و سازمان هایی هستند که به گفته وزیر ورزش و جوانان برای حل مشکلات جوان کم گذاشته اند.

گودرزی از افزایش سن ازدواج، بی رغبتی به ازدواج، اشتغال و مشکلات اقتصادی به عنوان مهم ترین موانع بر سر راه ازدواج جوانان نام برد و عنوان کرد: رفع اینچنین موانعی در حوزه جوانان و خانواده، نیاز به همت جمعی دارد.

وی با بیان این که یکی از دلایل این که چنین مشکلاتی حل نشده باقی مانده، این است که در این حوزه هر شخصی نظر خود را مطرح می کند، بیان کرد: برای رفع این مسائل باید مجموعه خردمندان با یکدیگر به تفاهم رسیده و به یک وحدت رویه برسند.

وزیر ورزش و جوانان یادآور شد: باید به دنبال بررسی ریشه ای مشکلات و موانع ازدواج بود، زیرا در شرایط کنونی وضع ازدواج در کشور قابل نقد است.

وزیر ورزش و جوانان خاطرنشان کرد: چنانچه موضوع جوانان برای کل حاکمیت به یک اولویت تبدیل شده و مانند وزارت بهداشت به آن توجه شود، می توان به آینده این حوزه امیدوار بود.

این در حالی است که معاون ساماندهی امور جوانان وزارت ورزش و جوانان مدتی پیش گفته بود، اعضای فراکسیون جوانان مجلس نیز می گویند بودجه سالانه جوانان حتی به اندازه هزینه احداث۲۰ کیلومتر راه روستایی هم نیست.

کم حرفی اعضای خانواده

وزیر ورزش و جوانان با اشاره به این که اکنون از سطح گفت وگو در خانواده ها کاسته شده، هشدار داد: براساس تحقیقات کارشناسان، اعضای خانواده روزانه برای گفت وگو با یکدیگر حدود ۳۰ دقیقه زمان می گذارند.

گودرزی با بیان این که شرایط در گذشته به این شکل نبود، ابراز کرد: یکی از تاثیرات فناوری انزوای افراد در خانواده است. به این شکل چنانچه اعضای خانواده در کنار یکدیگر باشند، از نظر گفتاری و رفتاری باهم فاصله دارند.

وی با بیان این که جهانی شدن یکی از عواملی است که بر خانواده تاثیر می گذارد، توضیح داد: این عامل باعث از بین رفتن مرزهای فکری، عقیدتی و جغرافیایی می شود.

وزیر ورزش و جوانان تاکید کرد: باید اثرات مثبت و منفی ابزارهای فناوری را سنجید و از آنها در مسیر موثر استفاده کرد.

بی توجهی دولت و مجلس به جوانان

محمود گلزاری، معاون ساماندهی امور جوانان وزارت ورزش و جوانان نیز در این مراسم با بیان این که در سطح کارشناسان توجه خوبی به حوزه خانواده وجود دارد، بیان کرد: این در حالی است که در دولت و مجلس برنامه جدی برای خانواده و ازدواج جوانان وجود ندارد.

وی ادامه داد: در دولت پیگیر برنامه هایی جدی برای حوزه ازدواج و تعالی خانواده هستیم و با بهره گیری از ظرفیت تمام گروه های معنویت گرا، سعی در کاهش معضلات حوزه ازدواج و خانواده داریم.

گلزاری عنوان کرد: روش های سنتی ما کفاف برنامه های ازدواج و خانواده را نمی دهد، اشخاص کم صلاحیت وارد این حوزه شده اند و به بحران های این حوزه دامن زده اند. ما باید به سمت روش های نوین علمی و فرهنگی برویم.

وی تصریح کرد: به اعتقاد من، دولت باید جدی تر وارد شود، زیرا ما در حوزه تولیدات علمی و فرهنگی در حوزه خانواده ضعیف هستیم که با حمایت دولت و مجلس می توان از این تهدید فرصتی مناسب برای مستحکم تر کردن پایه های خانواده ایجاد کرد.

برنامه های بی تاثیر در حوزه جوانان

شهیندخت مولاوردی، معاون رییس جمهور در امور زنان و خانواده نیز در اختتامیه جشنواره ازدواج و خانواده جوان گفت: روند افزایش سن ازدواج نشان می دهد برنامه های مرتبط با ازدواج جوانان مثل قانون تسهیل ازدواج جوانان و ساماندهی ازدواج به صورت موثر اجرا نشده است. بنابراین نیازمند آسیب شناسی هستیم.

از سوی دیگر کمبود برنامه های آموزش مهارت های زندگی خانوادگی، شغلی و سبک زندگی محسوس است و ارزیابی نکردن برنامه ها یا ضعف در ارزیابی آنها را شاهد هستیم.

وی افزود: اجرای موثر سیاست ها مستلزم شناخت نیازها و مسائل جوانان است و بهتر است از خود جوانان برای تدوین سیاست ها بهره ببریم.

از سوی دیگر سیاست های جمعیتی با توجه به واقعیت های جمعیتی و ساختارها تدوین می شود و برنامه های جمعیتی باید معطوف به نیازها و آرزوهای جوانان باشد تا حضور جمعیت جوان، سالم و بانشاط به افزایش مشارکت اقتصادی و سیاسی آنان منجر شود.

معاون رییس جمهور در امور زنان و خانواده با بیان این که در دو دهه گذشته نهاد خانواده و ازدواج با تغییرات زیادی همراه بوده است، بیان کرد: اکنون با کاهش سریع میزان باروری و تاخیر ازدواج و افزایش نسبت تجرد مواجه هستیم و مساله ازدواج جوانان، افزایش طلاق و تحولات ناشی از آن را تجربه می کنیم. در زمینه افزایش تجرد نیز می توان به قابلیت دسترسی به همسر مناسب، امکان پذیری ازدواج با توجه به شرایط اجتماعی، اقتصادی و مطلوبیت ازدواج با توجه به شرایط اجتماعی اشاره کرد.

هر ساعت ۱۸ زوج طلاق می گیرند

مدیرکل آمار و اطلاعات جمعیتی سازمان ثبت احوال کشور گفت: طی یازده ماهه امسال به طور متوسط ماهانه ۱۳ هزار و ۳۸۴ مورد، شبانه روز ۴۳۸ مورد و در هر ساعت ۱۸ واقعه طلاق ثبت شده است که این آمار نسبت به مدت مشابه آن در سال قبل ۸٫۲ درصد افزایش داشته است.

علی اکبر محزون افزود: در ۱۱ ماه امسال ۱۴۷هزار و ۲۱۹ واقعه طلاق در کشور ثبت شده است که این آمار در نقاط شهری ۱۳۴ هزار و ۹۳۶ مورد و در نقاط روستایی ۱۲ هزار و ۲۸۳ واقعه بوده است.

وی عنوان کرد: ۱۴٫۲ درصد از کل طلاق ها در سال ۹۲ مربوط به سال اول زندگی مشترک بوده است و ۲٫۴ درصد طلاق های ثبت شده در سال ۹۲ مربوط به ازدواج های سال قبل است. این آمار در تهران ۳٫۳ درصد و در کرج ۲٫۹ درصد است.

محزون درباره آمار ازدواج نیز اظهار کرد: در ۱۱ ماهه امسال ۶۵۵ هزار و ۳۳۴ مورد ازدواج ثبت شده که ۵۵۰ هزار و ۸۶۲ مورد در شهرها و ۱۰۴ هزار و۴۷۲ مورد در روستاها به ثبت رسیده است.

به گفته وی، به طور متوسط ماهانه ۵۹ هزار و ۵۷۶ ازدواج، در شبانه روز ۱۹۵۰ و در هر ساعت ۸۱ واقعه ازدواج ثبت شده است.

محزون با بیان این که آمار ازدواج منفی ۳٫۹ درصد نسبت به مدت مشابه سال قبل بوده است، توضیح داد: از سال ۹۰ آمار ازدواج روند کاهشی داشته است، به گونه ای که سال ۹۰ این آمار منفی ۱٫۹، سال ۹۱ منفی ۵٫۱ و سال ۹۲ منفی ۶٫۷ بوده است.

 

منبع: جام جم

لینک کوتاه : http://www.asreizeh.com/?p=7894

ثبت دیدگاه

مجموع دیدگاهها : 0در انتظار بررسی : 0انتشار یافته : ۰
قوانین ارسال دیدگاه
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.