تاریخ : پنج شنبه, ۱۰ اسفند , ۱۴۰۲ 20 شعبان 1445 Thursday, 29 February , 2024
14

سیر تحول دانشگاه پیام نور ایذه در یک نگاه/ از دبستان شهید احمدی تا بام ایذه+ تصاویر

 • کد خبر : 40875
 • 16 آذر 1394 - 12:43
سیر تحول دانشگاه پیام نور ایذه در یک نگاه/ از دبستان شهید احمدی تا بام ایذه+ تصاویر

عصر ایذه: ۱۶آذر در تاریخ ایران به روز دانشجو نام گذاری شده است، روزی که  یکی از بزرگترین متنها را […]

عصر ایذه: ۱۶آذر در تاریخ ایران به روز دانشجو نام گذاری شده است، روزی که  یکی از بزرگترین متنها را در تاریخ ایران به تحریر درآورد، به بهانه این روز بر یکی از واحدهای علمی شهرستان گذری داشتیم تا با نگاه عصر ایذه واحد پیام نور را از تاسیس تا به امروز به تصویر بکشیم.

 

 

تاریخچه دانشگاه در ایذه به حدود ۳۰ سال پیش بر می گردد، سال ۱۳۶۵ دانشگاه آزاد ایذه تاسیس شد و در آن زمان تنها دو رشته معارف و ادبیات در این دانشگاه تدریس می‌شد.

رشته ادبیات این دانشگاه با تدریس اساتید برجسته‌ای از نقاط مختلف کشور به یکی از قطب های ادبیات کشور تبدیل شده بود و هموراه در همایش ها و برنامه های ادبیاتی متنوع در نقاط مختلف کشور، دانشجویان این رشته از ایذه حضور داشتند و شاید بتوان گفت نام دانشجو و دانشگاه با این پیشنیه رو به پیشرفت در شهرستان شناخته شد.

بعدها فضای دانشگاه گسترده تر و به رشته های آن افزود شد و کم کم رشته ادبیات نیز کم رونق شد تا جایی که در چند سال اخیر دوره کارشناسی این رشته حذف شد. دانشگاه آزاد ایذه تا سال ۸۶ بی رقیب بود و تنها مرکز دانشگاهی در ایذه به شمار میرفت تا اینکه در اواخر این سال دانشگاه پیام نور واحد ایذه افتتاح شد و فعالیت خود را آغاز کرد.
دانشگاه پیام نور ایذه سال اول فعالیت خود به علت نداشتن فضا در مرکز پیش دانشگاهی بوعلی سپری کرد که با وجود کمبود فضا و اشتراکی بودن آن بازهم استقبال خوبی از این دانشگاه شد.

 

بدعت پذیرش دانشجو به شکل فراگیر و شهریه نسبتاً پایین، خیل عظیمی از جوانان این شهرستان را به سمت این دانشگاه کشاند ، شاید کمتر کسی آن زمان فکر می کرد که دانشگاه پیام نوری که حتی ساختمانی از خود ندارد ، روزی رقیب دانشگاه پرسابقه آزاد ایذه شود.

 

دانشگاه پیام نور ایذه پس از یک سال از پیش دانشگاهی بوعلی خارج و به مرکز شهر <دبستان شهید محمد احمدی> نقل مکان کرد، در همین سال بود که کلنگ ساخت ساختمان دانشگاه در دامنه های کوه های «منطقه نورآباد» زده شد.

 

 

 

کاریکاتور پیام نور ایذه

 

 

البته بهتر است به جای واژه کلنگ ، بگوییم لودر، چون چند ماه فقط کار تسطیح و خاک برداری این مکان طول کشید.

دبستان شهید احمدی با بیش از ۴۰ سال قدمت ساخت ، ۸کلاس و یک سالن مشترک با دبیرستان دخترانه همجوار داشت، در ۲ سالی که دانشگاه در این دبستان بود، شاید کمتر کسی فکر می کرد که در این ۸ کلاس قدیمی نزدیک به ۲۰۰۰ دانشجو در ۱۶ رشته مختلف در حال تحصیل باشند.
و شاید نکته قابل توجه این مکان حضور دانشجویانی بود که دوران دبستان خود را هم درآنجا گذرانده بودند و دقیقاً در همان کلاسی که الفبا یاد گرفتند، درس دانشگاه بخوانند، دانشجویانی ک شاید هیچوقت فکر نمی کردند روزی درقالب دانشجو در همان کلاس به تحصیل بپردازند.

 

این مکان با همه‌ی کم و کاستی هایش جذابیتی خاصی برای دانشجویان داشت، شاید خوشایندترین آن ، این بود که دانشجویان بعد از چند ترم تحصیل در مکان های مختلف، اکنون از یک فضای مستقل بهره مند شده بوند.

 

اما عامل مرکزیت شهر را نمیتوان از قلم انداخت، این مدرسه درست در مرکز شهر واقع شده بود و برای همه دانشجویان ، چه روستا و چه شهر دسترسی راحت و آسانی داشت. کم کم که به تعداد دانشجویان این دانشگاه افزوده شد و کمبود فضا و کلاس نیز بیش از پیش احساس می شد، تا جایی که از روز های تعطیل از فضای دبیرستان دخترانه همجوار نیز برای برگزاری کلاس ها استفاده می کردند.

در همین زمان بود که قسمتی از ساختمان بیمارستان سابق ۱۷ شهریور را با رایزنی های مکرر برای برگزاری کلاس تحویل گرفتند ، و با سرو سامان دادن این بیمارستان، بخشی از کلاس ها نیز در این مکان برگزار  می‌شد.

 

 

از اوایل سال تحصیلی ۹۱- ۹۰ مسئولین این دانشگاه هر روز قول افتتاح ساختمان اصلی را می داند، این وعده ها به همین شکل ماند تا ترم تابستان “مرداد ماه سال ۹۱” را در دانشگاه جدید که هنوز بخش های فنی داخلی آن نیزبه اتمام نرسیده بود برگزار کردند تا مرکزجدیدپیام نوربه نام باقرالعلوم به طور رسمی در مهرماه سال ۱۳۹۱ افتتاح شد.
پیام نور جدید درحالی شروع به فعالیت کرد ک هنوز معایبی را در دل خود به یادگار گذاشت :

فضای بسیار کوچک کلاس ها که بعضاً ظرفیت آن به کمتراز ۴۰ نفر دانشجو می‌رسید، بدمسیر بودن، نداشتن ایستگاه تاکسی، شب تند و سختی راه تا رسیدن دانشگاه، کتابخانه بسیار کوچک، و بسیاری از عوامل دیگر را میتوان از نقاط ضعف این ساختمان دانست.

 

 

 

 

پیام نور ایذه

 

 

 

همزمان با افتتاح ساختمان جدید زمزمه های اخراج و جایگزینی رئیس دانشگاه به گوش رسید، عمر ریاست دکتر مهدی پور در ساختمان جدید به دو ماه نکشید و مهندس شیرازی پور بعنوان سرپرست دانشگاه منصوب شد.

 

شیرازی پور نیز پس از ۸ماه ریاست بنا به دلایلی کنار گذاشته شد تا دانشگاه پیام نور ایذه در کمتر از یک سال ، اینبار به جای خانه به دوشی در جابجایی مدیریت دانشگاه نامی برهم زند!!! و پیام نور سه رئیس را تجربه کند، با آمدن دکتر بصیری پور انگار دیگر قرار بر جابجایی و تغییر مدیریتی در این دانشگاه نبود تا اینکه اواخر سال ۹۳ دکتر بصیری پور با منتشر کردن نامه ای،  استعفای خود را از ریاست دانشگاه پیام نور استان خواستار شد.

 

تا امروز که مهدی زکوی استاد و عضو هئیت علمی دانشگاه ، جایگزین بصیری پور مستعفی شد تا سریال جابجای رئسای دانشگاه پیام نور ایذه به قسمت چهارم برسد.

 

 

 

 

 

پیام نور ایذه

 

 

و اما این دانشجویان هم اکنون نیز با مشکلات زیادی روبرو هستند، همانطور که اشاره شد ساختمان دانشگاه در دامنه کوه بنا شده است و همین دلیل به اضافه راه ناهموار و پر از دست انداز سربالایی منتهی به دانشگاه باعث شده است که خیلی از تاکسی های درون شهری که حتی در کارت تاکسیرانی آنها مسیر پیام نور ثبت شده از رفت و آمد به آنجا سر باز بزنند و همین دلایل نیز کافیست تا جلوی دانشگاه جولانگاه مسافرکش های شخصی باشد که شاید از امنیت کافی برخوردار نباشند.

 

شاید دانشگاه پیام نور ایذه تنها دانشگاهی در سطح کشور باشد که تاکسی ها تا داخل دانشگاه می روند و بعضاً برای دور زدن تا ورودی درب اصلی ساختمان نیز پیش می روند. البته از ابتدای امسال اقداماتی جهت ساخت پارکینگ و ایستگاه صورت گرفته که هنوز به بهره برداری کامل نرسیده است.

 

 

 

IMG_051jh0

 

 

⁠⁠⁠⁠⁠نداشتن فضای سبز در محوطه دانشگاه نیز از دیگر معضلات این مکان فرهنگی بود که از اواخر سال ۹۳ و ابتدای سال ۹۴ قول هایی برای احداث فضای سبز به دانشجویان داده شد تا اینکه عملیات احداث آن در تابستان ۹۴ کلید خورد و  با گذشت حدود ۶ ماه بالاخره در آستانه تکمیل قرار گرفته است.

 

 

و در پایان آنچه که حقیقت امر است این است که باوجود همه کم و کاستی های عنوان شده، شاید به حقیقت و باصراحت بتوان گفت آنچه که در تاریخچه پیام نور ثابت ماند دانشجویان این دانشگاه است، دانشجویانی که همواره در تمامی برنامه ها، پا به پای دیگر دانشجویان مراکز دیگر استان ها در مسابقات مختلف با وجود تمام تغییرات و کمبودها و جابجابی ها پیش رفته اند تا جایی که رتبه های مختلفی حتی در کشور کسب کردند.

 

دانشجویان این واحد در جشنواره های نشریات دانشجویی، مسابقات رباتیک، مقاله نویسی و دیگر موارد همیشه رقیب های سرسختی برای دیگر دانشجویان استان بوده و هستند، کسب عنوان سوم این دانشگاه در بین مراکز استان نیز نتیجه فعالیت مثبت این دانشجویان با استعداد در رشته های مختلف بوده است.

 

و اما امروز پیام نور با تمام فراز و نشیب‌هایش ۳۰۰۰ هزار دانشجو در رشته مختلف فنی مهندسی، و پایه را در حال تحصیل دارد، باشد که با این پیشنیه تنها بخاطر سرمایه علمی و پویای دانشجویی این واحد روزی با جرأت بیان کنیم پیام نور ایذه که روزگاری به دنبال مکانی برای استقرار می گشت امروز یکی از واحد های برتر کشور از نظر تولید علم شود.

 

هرچند این سخن اکنون شاید درحد یک شعار بلند پروازانه باشد اما حقیقت این تاریخچه نشان می‌دهد که پیام نور ایذه در دلش جوانانی دارد که اگه به آنها بال و پری دهند قطعا میتواند برفراز علمی کشور پرواز کند.

 

 

پی نوشت: به علت جمع آوری سریع مطالب، شاید برخی از تاریخ ها اندکی مغایرت داشته باشد.

 

انتهای پیام/*

لینک کوتاه : http://www.asreizeh.com/?p=40875

ثبت دیدگاه

مجموع دیدگاهها : 9در انتظار بررسی : 0انتشار یافته : ۹
 1. درمورد کمبود فضای درسی و همینطور برخورد نامناسب اکثر کارمندای دانشگاه با دانشجوها وهمچنین اینکه دانشجوها خودشون نمیتونن استادی مد نظرشون را برای درسی انتخاب کنن هم مطلب بذارین،ممنون از زحماتتون

 2. سلام.من واقعا ازخوندن تاریخچه دانشگاه که خودم هم دانشجوش بودم لذت بردم. واقعا از زحمات شما و قلم زیبا و روانتون واقعا ممنونم.
  ولی این دانشگاه درتمام این چندسال بجز دوره ریاست دکتر شیرازی پور واقعا کم کار بوده و به مشکلات دانشگاه باتأخیر رسیدگی می کردند.

 3. سلام
  آقای مهدی پور ۸۰درصد نیروی انسانی دانشگاه رو ازبستگان خودش استخدام کرده بوده و داشت به مرز۱۰۰درصد پیش میکرد با راندمان کاری پایین و…
  دانشگاه فاقدفضای آموزشی مناسب و محیط باز می باشد..کاش رشته های بیشتری یا کارشناسی ارشدهم داشت.
  بخدا فقط یه خورده احساس مسولیت میخواد و یه خورده پیگیری و ایمان
  پیشنهاد من اینه به جوان ها و دانشجوها میدان بدن و ازشون نظر خواهی کنن و کمک بگیرن
  ممنون از زحماتتون

 4. بسیار جالب بود، امیدوارم همه دست به دست هم بدیم تا وضعییت فضاهای آموزشی نه فقط در شهرستان ایذه بلکه در جای جای سرزمین مقدسمون بهتربشه ، با توجه به وضعییت فعلی دانشگاه هیچ بعید نیست که درسالهای آینده دانشگاه پیام نور به تیم کوهنوردی ،کوهنوردهای خوبی هدیه بدن…

 5. شانس اوردیم زودترازمدیریت ورش داشتن وگه نه بجزکارمندهابقیه فامیلهاشومیاورد یه بازاچه درست میکردن توی دانشگاه احساس تنهایی نکنن؛خوبه کم طایفه هستن خدایی

  • جناب عیسی خان

   من خو میشناسمت، تو برو نماینده ات و ایل و تباری که گذاشته سر کار ( از سرایدار ادارات تا …. ) رو مثال بزن . . .

   هه

 6. سلام من دانشجو دانشگاه پیام نور ایذه بودم اون ریاست دکتر مهدی پور نمیگم بد بود اما خوبم نبوداون زمان که ما توی مدرسه درس میخوندیم خیلی اذیت میشدیم حتی فاقد گاز بود.فقط ترم آخر تو دانشگاه جدید خوندیم اونجا هم خیلی بدمسیر بود

 7. با سلام
  واقعا ریاست دکتر بصیری پور نقطه عطف دانشگاه پیام نور ایذه بود ..ولی حیف و صد حیف که جای چنین مدیرانی همیشه تو مملکت ما خالیست..

 8. یکی ازبدترین دودان های ریاست روباید به جناب نقی زاده نسبت داد که باعث پست رفت سریع دانشگاه شد ومدیراموزش ناکارآمدجناب محمدی دانا که هرگز نتونستن درنقش یه معاون اموزش باشن

قوانین ارسال دیدگاه
 • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
 • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
 • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.