تاریخ : پنج شنبه, ۲۹ مهر , ۱۴۰۰ 15 ربيع أول 1443 Thursday, 21 October , 2021
3
پرونده ویژه انتخابات مجلس/ قسمت سوم

مشکل کجاست؟ ما یا انتخاب ما !

 • کد خبر : 43796
 • ۲۲ دی ۱۳۹۴ - ۶:۱۳
مشکل کجاست؟ ما یا انتخاب ما !

عصر ایذه: عموماً برای خیلی از ماها اتفاق افتاده که برای انجام کاری یا سرزدن به فامیل یا دوستی، برای […]

عصر ایذه: عموماً برای خیلی از ماها اتفاق افتاده که برای انجام کاری یا سرزدن به فامیل یا دوستی، برای مدتی به یک شهر بزرگ،  مرکز یک استان یا نهایتاً به پایتخت سفر کرده باشیم.

 

 

 

انتخابات

 

در این رفت و برگشت مطمئناً متوجه برخی تفاوت های اساسی بین امکانات آن شهر و شهر خودمان می شویم و این سوال را از خودمان می پرسیم که مشکل کجاست ؟

همه چیز یک شهر بزرگ باشهر و زادگاه ما فرق دارد، از آسفالت خیابان ها بگیر تا فاضلاب شهری، تاکسی رانی، پل های عابر پیاده، پاساژها، بازارچه ها، جمعه بازارها، اتوبوس های شهری و هزاران امکانات رفاهی دیگر که یادآوری آن دل آدم را به درد می آورد.

 

حالا سینما، آمفی تأتر، مترو، موزه، باغ پرندگان و امکاناتی از این دست، پیش کش، ماحتی از داشتن معمولی ترین امکانات رفاهی هم محرومیم!

این موضوع تاجایی زخم برداشته که در فضای شهری ایذه به یک جک تبدیل شده، عیناً این جک را از زبان مردم نقل می کنیم.

پارک ما، سینمای ما، تأترما، تفریح ما، جشن پیروزی بعد انتخابات ما، جشن چهارشنبه سوری ما، گردشگاه فامیل های دور ما که از شهرستان آمدن و درکل تمام دار و ندار ما شده «اشکفت سلمان»

خاطرم هست یک گروهی از یک استان همجوار برای بازدید از مکان های تاریخی و فرهنگی (بازهم همان اشکفت سلمان معروف) به ایذه سفر کرده بودند و از یکی از دوستان خواستند آنها را جایی برای خرید ببرند .

دوستان ما فکر هایشان را روی هم گذاشتند اما به نتیجه ای نرسیدند و عاقبت برگشتیم روی همان پله‌ی معروف یعنی اشکفت سلمان!

ﺭﺍﺳﺘﯽ ﻏﯿﺮ ﺍﺯ ﺍﺷﮑﻔﺖ ﺳﻠﻤﺎﻥ ﻓﮑﺮ ﺑﺎﺯﺍﺭ ﻣﻌﺮﻭﻑ( ﮐﺶ ﺩﺭﻩ ‏) ﮐﻪ ﭼﯿﺰﯼ ﻣﻌﺎﺩﻝ ﺳﺎﺣﻠﯽ ﺑﻮﺩ، ﺟﺰﺀ ﮔﺰﯾﻨﻪﻫﺎﯼ ﻣﺎ ﺑﻮﺩ

یا اینکه از ما پرسیدند بازار فصلی مثل ته لنجی های مناطق بندری و ساحلی جنوب ندارین؟

پاسخ نهایی ما بازهم: اشکفت سلمان !

با این توضیح که بازار کناری بانک کشاورزی و همچنین ورودی بازار سبزی (محل فروش سبزی جات کوهی) جزء گزینه های مابود که رد شد.

خلاصه اینکه عدم وجود امکانات رفاهی و تفریحی برای مردم این منطقه کار را به آنجایی کشانده که بهترین گزینه می تواند همان اشکفت سلمان باشد !

باز خدا پدر اماکن و نیروی انتظامی را بیامرزد، لااقل تکلیف این قلیانی ها را در حریم این اثر تاریخی مشخص کرد.

جدیداً از بس فقر مکان عمومی در ما نمود پیدا کرده که مهمان های شهرستانی را به یک پاساژ تازه تاسیس در ایذه می بریم که حداقل  پله برقی این پاساژ را به آنها نشان دهیم که مثلا ما هم داریم !

ولی نمیفهمم چرا این فامیل های بی ذوق ما اصلاً متوجه این رویداد مهم نمی شوند !

من چند بار از پله برقی بالا و پایین بردمشان ، اما اصلاً چشم بصیرت نداشتند و کنایه آمیز به من گفتند: فلانی چیزی گم کرده ای؟

گاهاً دیده ایم در بعضی جاهایی مثل تاکسی، پژوهای خطی و یامکانی عمومی یک نفر شروع می کند به انتقادات شدیداً وضع موجود و از نداشته های شهر و منطقه می گوید و جوری حرف می زند که همه را همراه می کند و آنها هم یک چندتایی درد دل قاطی حرف های او می کنند.

چند مدتی نگذشت که پیامک های تبریک و تسلیت همان منتقد هم روی گوشی های ما ظهور پیدا می کند!

مدتی بعد، یک کت و شلوار مارک دار هم خریداری می کند، حضور در مراسمات عزا و پیام های تسلیت و مبالغی در پاکت های مخصوص و حضور در انظار عمومی و گاهاً سرزدن به برخی از اقوامی که صدسال آنها را ندیده بوده نیز از آن تاریخ به بعد، در دستور کار قرار می گیرد و مدتی بعد متوجه می شویم که بله، دوست منتقد ما برای حضور در عرصه انتخابات اعلام حضور کرده است !

 

حال روش های دیگری راهم مرور خواهیم کرد، مثلاً دیده اید مدیر عبوس و اخموی فلان سازمان یک شبه چقد مهربان و گرم می شود! تا از دور تو را می بیند، گرم برخورد می کند، جوری که بعد از خداحافظی همانجور مات می مانی ، که این همان بود که من یک ماه پشت در اتاقش ماندم و نتواستم با او ملاقات کنم !! کاش همیشه همینجور بماند!

 

یا حتماً دیده اید برخی از مدیرها در کنار استخدام های تیمی ایل و تبار خود تعدادی هم نخودی قاطی لیست خودشان می کنند تا در کنار این شعار که “من برای شهرم خدمت می کنم” فردا انگ طایفه گری به او وارد نشود و همین نخودی ها برایش فعالیت انتخاباتی کنند.

 

یا طرف هنوز مهر مدرک فوق لیسانسش خشک نشده، خودش را در صحن علنی مجلس میبیند و یا اینکه کسانی تمام داراییشان را به چوب حراج میزنند که در این انتخابات شرکت کنند تا به قولی شانس خود را مثل بقیه امتحان کنند.

 

اینقد تعداد علاقه مندان حضور در عرصه انتخابات در منطقه ما زیاد شده که جدیداً یک تازه داماد با کت و شلوار نو که میبینیم از او سوال میکینم که: تو هم برای انتخابات می خوای شرکت کنی ؟؟

و دوباره این سوال در ذهنم بدون جواب می ماند که باوجود این همه شیفته خدمت و آبادانی شهر، چرا شهر ما هنوز شبیه به دیگر شهرها نیست؟!

شاید برای همه‌ی ما این سوال پیش آمده باشد که باوجود این همه دلسوز و علاقمند به پیشرفت شهر، چرا ما تنها فکر می کنیم یک راه برای خدمت بیشتر وجود ندارد !؟

من درحیرتم باوجود این همه ایده و طرح های جذاب و ناب، چرا این طرح ها فقط به ذهن کاندیداهای ما خطور می کند و همه ی این طرح ها فقط در شهرهای دیگر به مرحله اجرا می رسد ؟

احتمالاً یا این شهرها یک سری نیروی نفوذی دارند و طرح و ایده های بچه های ما را به سرقت می برند و برای خودشان اجرا می کنند ، یا بچه های ما از روی دست آنها کپی کرده اند!

خلاصه هر چیزی که هست آنها خیلی بدند، خیلی! چون از طرح های بچه های ما برای آبادانی شهرخودشان استفاده می کنند!

 

حالا که این مسائل را گفتیم، من هنوز در بخش کردن خدمت خدمت عاجز ام، جداً خدمت چند بخش دارد ؟؟!!

 

نتیجه: همه‌ی کت و شلواری ها خدمتگذارند، همه‌ی خدمتگذارها کت و شلواری . . .

 

 

با ما تا بخش های بعدی همراه باشید . . .

 

انتهای پیام/*

لینک کوتاه : http://www.asreizeh.com/?p=43796

ثبت دیدگاه

مجموع دیدگاهها : 12در انتظار بررسی : 0انتشار یافته : ۱۲
 1. بنازمت حرف دل ما روزدی خداشاهده حرفات همه درست. من خواننده سایت هستماماهیچکدام ازین بیشتر با واقعیت منطبق نبود بنازمت…

 2. از چی بنالیم . . .

 3. باحال بود و تلخ ، این پرونده داره جالب تر میشه، ممنونم

 4. اشکفت سلمون شده مثل مدرسان شریف

 5. خدایی وضعیت شهر ما مادامی که فرار مغزها ٬ قومی گرایی ٬ دخالت مافیای برخی افراد ظاهر بین ٬ برگزیدن کمیت زودباور بر کیفیت عمری ٬ دخیل نشدن و نخواستن عموم از مسولین ٬ بیخیال بودن فرهنگیانن و اقشار روشن فکر و خیلی از موارد دیگر کار را به جایی رسانده که انسانهای با درک و شعور شهر قید زادگاه خود را بزنند و رهسپار شهرک های اصفهان شوند شهرک هایی که تنها یک بلوارش تمامی شهر ما را می ارزد .حالا باز مردم شهر من دامن به تعصبات قومی و قبلیه ای بزنند و در شهری که بیشتر شبیه روستای بی سر وته است غوطه ور شوند و همدیگر را به سخره بگیرند .خدای من اینجا زادگاه کورش کبیر است خدایی اگر روزی صدا بار گریه کنیم و بر سر خود بزنیم باز کم است

 6. دوستان با انتشارلینک این خبرها لا اقل دیگران رو مطلع کنید هرچند خودشون همه چیز رومیدونن

 7. «انتخاب» یک عمل یا کنش هست و «ما»کننده ی کار .
  پس ما هستیم که با انتخابمان آینده را رقم میزنیم و یا بهتر است بگویم که از کوزه همان برون تراود که در اوست.

 8. سلام خدمت مدیر عصر ایذه
  یکم احساس میشه که زیاد الان دارید به انتخابات می پردازید و از خبرهای اطراف شهر چیزی نمی نویسید.. لطفا بیشتر به اطرافتان توجه کنید
  مثلا کار جنگلداری روستای الهی انجام شد و خیلی جالب بود که خبر نزاشتی و چیزای دیگه
  البته بنده کیلومترها از ایذه دورم اما بعضاً خبرها رو از خبرگزاریها میشنوم اما عصر ایذه یکم الان عقب افتاده ..
  من چون بعضی خبرنگاران و فعالان گروه را میشناسم انتظارم به عنوان یک اهل قلم یا یک همشهری از عصر ایذه بیشتر هست
  لطفا تلاشتان را بیشتر کنید .
  مستدام باشید

 9. خدا وکیلی چندنفرازکاندیداها بخاطرخدمت اومدن؟مارودیگه خیلی ساده گیر اوردین

 10. باسلام تا وقتی که شایسته سالاری در شهر ما به جای طایفه گری حاکم نشه تا وقتی که شعارهای ابروکمان انزان و یابه زور یا به صلاح و….در شهر ما شنیده میشه تا وقتی که هر شهر داری که میاد تو فکر ساخت زیر ساخت ها و مبلمان شهری نباشه تا وقتی که شورای شهر از افراد کاردان و نیک اندیش تشکیل نشه شهر ما همینه بنظر من به جای نگاه کردن به طایفه شهردار.نماینده.شورا و دیگر پست های شهری همه به هم به اتفاق ارا به کسی رای بدیم که صلاحیت و قابلیت های لازم در اون زمینه رو داشته باشه به امید ان روز البته من بی میلی کسبه وبازاریان رو در نمای شهری و همچنین نمانشدن ساختمان های مسکونی را در نمای بافت مسکونی شهر بی تقصیر نمی دانم یادمان باشد شهر خوب را شهروندان خوب میسازند.

 11. باسلام
  احتراماً به استحضار می رساند که نزدیک به دوماه دیگه عید می باشد ولی آیا از مسئولین شهر بفکر این موضوع هستند که از الان فضای شهری، اماکن عمومی مناسب و سایر امکانات  را جهت جذب گردشگر در ایذه مهیا کنند؟
  آیا بفکر رسیدگی به اماکن تاریخی هستند؟
  آیا به فکر فضای سبز هستند؟
  آیا به فکر سیمای شهری هستند؟
  ایا بفکر معضل سرویس بهداشتی در شهر و اماکن تاریخی هستند؟
  آیا بفکر نقشه جدید جهت شهر هستند؟
  آیا بفکر آسفالت بد جاده های درون شهری و موانع بی مورد هستند؟
  و اما نکته بالا در خصوص مراسم چهارشنبه سوری در مکان تاریخی اشکفت سلمان بنظر شما کسانی که از بیرون شهرستان به ما نگاه می کنند در خصوص برگزاری این مراسم چه فکری در موردمون می کنن آیا نمی گویند که چرا در این مکان بااین قدمت این مراسم برگزار می شود؟
  آیا اگر امثال من و شما در این مکان جهت این مراسم شرکت نکنیم اتفاقی می افتد؟
  آیا اگر امثال من و شما بجای شرکت در این مراسم و ترقه بازی آستین همت بالا بزنیم و جهت تمیز نمودن این مکان کیسه زباله بدست بگیریم و یا قیچی هرس بدست بگیریم اتفاق خاصی می افتد؟
  نه تنها اتفاق خاصی نمی افتد بلکه به مسئولین شهرمان درس همدلی می دهیم. 
  خدمت به شهر از من و شما شروع می شود اگر ما خودمان بفکر خدمت به شهرمان باشیم مسئولین نیز در این راستا با ما همراه خواهند شد و شهر یکدل خواهیم داشت بیاید باهم فرهنگ شهرمان را بهبود ببخشیم اولین گام را خودمان برداریم.
  پیشنهاد :همه باهم در عصر آخرین چهارشنبه سال در جهت بهبود وضعیت بهداشتی و زیبا سازی اشکفت سلمان هم قدم شویم و دست به زیبا سازی این مکان تاریخی بزنیم و شب چهاشنبه تاریخی را در جهت بهبود فرهنگ شهرمان رقم بزنیم. 

  • سلام.گل گفتی…تمام اینایی که گفتی مدتهاست تو ذهنمه و بخش زیادیشم رصد کردم..اما واقعیت اینه که تنهایی نمیشه….اگه واقعا پیشنهادتون در حد حرف نیست بسم الله.. یه نشونی در پاسخ به همبن کامنت بفرستید نه تنها شما بلکه تمام اوناییکه موافق پیگیری این امورن…منم یه شهروند پیگیرم مثل شما..منتظرم…

قوانین ارسال دیدگاه
 • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
 • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
 • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.