تاریخ : پنج شنبه, ۲۸ تیر , ۱۴۰۳ 12 محرم 1446 Thursday, 18 July , 2024
7

چالش‌های اساسی شورای شهر در ایذه

 • کد خبر : 51474
 • 24 فروردین 1396 - 14:44
چالش‌های اساسی شورای شهر در ایذه

در ادوار گذشته و حال شورای شهر تفاوت نگرش فرهنگی فاحشی بین اعضای شوراها و شهرداران وجودداشت امادر یک نگاه کلی و اجمالی عدم نگرش فرهنگی این مجموعه امری اجتناب ناپذیر بود تاجایی که در برنامه ها و مناسبات مهم فرهنگی بویژه در ادوار گذشته شاهدحضور بی رنگ و یا کم رنگ شهرداری و شوراهای اسلامی بوده ایم.

امروزه موفقیت هر شورا و شهرداری در اولین نگاه معطوف به نگاه و سلیقه ی فرهنگی آنهاست شهرداری و شورای اسلامی نباید فراموش کند اگر می خواهند از منظرمردم چهره قابل قبولی باشندباید مسائل فرهنگی را اولویت اول قرار دهند.

با ورود و اولین نگاه به فضای فرهنگی شهرهای اطراف این نکته به ذهن ما می رسد که شهرداری حرف اول فرهنگی در آن شهرها می زند اما متأسفانه این مسئله در شهر ما کاملاً برعکس و متضاد است.

شهرداری و شورای شهر خیلی کم رنگ وکم رمق در سلیقه شهری که یک یک فرهنگ تلقی می شود دیده می شوند. بنابراین شوراهای محترم و همچنین شهرداران عزیز بدانند تا به شهر سلیقه فرهنگی یا همان زیبا سازی شهری را جلوه گر شهروندان نکنند مردم متوجه زحمات آنها نخواهند شد چرا که مخاطب فرهنگ از راه فرهنگ سایر خدمات را می بیند.

ضرورت حضورچهره های فرهنگی و نواندیش در شورای جدید

یکی از مشهودترین ضعف هایی که ادوار گذشته شورای اسلامی ایذه به وضوح قابل مشاهده بود عدم نگرش فرهنگی در مجموعه شورا و شهرداری و نبود چهره های شاخص فرهنگی بود. این در حالیست که در اکثر نقاط کشور حضور چهره های فرهنگی در اکثریت بود.

اصولاً در نشست ها و تصمیمات فرهنگی هر شهر، باید شهرداری و شورا حرف اول رابزند اما در طی چندسال گذشته نه تنها شاهد هیچ حرکت فرهنگی قابل ملاحظه ای از طرف شهرداری و شورا نبوده ایم بلکه شاهد سکوت فرهنگی این مجموعه بوده ایم البته استثنا عضو های با قدرت مانور محدود فرهنگی بعضاً بوده که میدان با آنها داده نمی شود.

مردم فرهنگی و فرهنگ دوست ما باید توجه داشته باشند در انتخاب های آینده خود در شورای شهر به چهره های فرهنگی و نواندیش و حتی جوانان فرهنگی که مظلومترین افراد در ساختار شورا در چند دوره گذشته بوده اند عنایت ویژه ای داشته باشند و مطمئناً نتیجه حضور افراد فرهنگی بویژه جوانان می تواند تفاوت های قابل ملاحظه ای در فرهنگ این شهر ایجاد نماید.

نگاه طایفه ای بزرگترین معظل شورای اسلامی ایذه درچند دوره گذشته بود

در عصر امروزی که فرهنگ مقوله اول آن است معظلی به نام نگاه قومی و قبیله ای دامن گیر اتاق فکر شهرستان ایذه شد.
متأسفانه نگاه طایفه ای و قومی یکی از مهم ترین و اساسی ترین هدف های از پیش وعده داده شده شوراهای اسلامی در ادوارگذشته بود؛ تفکرغلط و نابجایی که نه تنها هیچ کمکی به توسعه وعمران شهری ایذه نکرده است بلکه ضربات جبران ناپذیری به این شهر وارد کرده است.

نگاه طایفه ای و در نتیجه آن انتخاب شهردار طایفه ای بدون هیچ فن و تخصصی و حتی بدون هیچ گونه سابقه و توان مدیریتی اصلی ترین معظل شورا و شهرداری در این شهر بوده است که برای ریشه کن کردن این فرهنگ ناصحیح و غلط تلاش گسترده ای از طرف نخبگان و سیاسیون در جهت از بین بردن فرهنگ انتخاب شورای طایفه ای و رواج شایسته سالاری فردی لازم وضروری است.

بجای انتخاب طایفه ای سیاسی و تشکیلاتی رأی دهیم

تجربه چند دوره گذشته شورای شهر ایذه حاکی از انتخاب های صرفاً طایفه ای و برحسب حاکمیت قومی و قبیله ای در انتخاب اعضای شورای اسلامی ایذه داشت که در این تحلیل به آسیب ها و آفت های این نوع انتخاب پرداخته شد؛ در کشور ما که شیوه انتخاب برحسب تفکر سیاسی دموکراسی است انتخاب با رویکرد حزبی تشکیلاتی حرف اول را می زند و نگاه طایفه ای و قومی نگرش سخیفی است که در تضاد با شایسته سالاری است و بدون تردید این نگرش و این شیوه انتخاب برای مردم یک نظام اسلامی که شیوه انتخاب آن مبتنی بر ارزش های اسلامی و انسانی است و بر اصل دموکراتیک استوار است و جایگاهی نخواهد داشت.

آنچه لازم است همشهریان عزیز در انتخابات آینده شورای اسلامی شهر مدنظر داشته باشند ترجیح دادن تشکیلات حزبی بر تشکیلات قومی و قبیله ای است که این مسئله باید توسط خواص و کاندیدای که وارد این عرصه می شوند بخوبی مدیریت شود و مردم را از روی آوردن به مسائل قومی وقبیله ای برحذر نمایند و کاندیدای محترم بیشتر تمرکز خود را بر پایه تشکیلات حزبی وسیاسی گمارند تا با این شیوه انتخاب هم فرهنگ رأی دادن مردم را به سمت سوی درست و صحیح تری سوق دهند و هم با پشتوانه حزبی که تلفیقی از همه قشرهای مردم است بتوانند در صورت موفقیت درآینده پاسخگویی برای عموم مردم باشند و نه قوم و تشکیلات خاصی چرا که هم اکنون زمان آن فراسیده که دیگر با تفکر قومی رأی ندهیم و بیشتر سیاسی اندیش باشیم.

مردم فرهنگ انتخاب شورا را تغییر دهند

با تکیه بر این نکته که تصور می شود مردم به طور کلی از انتخاب شوراهای گذشته رضایت خوبی نداشته اند باید پذیرفت که ما مردم در انتخاب شورا تاکنون هیچ کمک به خواسته های بحق شهری خودنکرده ایم و تازمانی که شهروند منتظرمعرفی کاندید از طرف طایفه ، قوم و ایل وتبار خود است ما نمی توانیم شاهد رشد و شکوفایی شهر خودباشیم چرا که انتخاب فامیلی و طایفه در مقابل شایسته سالاری فردی قرارمی گیرد و در نتیجه شاهدحضور افرادی ضعیف و ناتوان در شورا و نهایتا درشهرداری می شود، بنابراین مردم باید در انتخاب شورا از نگاه طایفه ای و قومی خارج شده و به کسانی رأی دهند که توانایی اداره شهر در ابعاد مخلتف فرهنگی- اجتماعی، عمرانی و مدیریتی راداشته باشند. هرچند این امیدواری در انتخابات آینده شورا احساس می شود.

نباید سرنوشت شورای شهر را روستاهای همجوار تعیین کنند

سرنوشت بیش از۹۰درصد منتخبان ادوارگذشته شورای اسلامی شهرستان ایذه را دوستان و بستگان طایفه ای و قومی آنها در روستاهای همجوار تعیین کرده اند! و این موضوع مختص یک یا چند کاندید خاص نیست بلکه متعلق به همه منتخبان شورا در ادوار مختلف بود.

با طرح این سوال که سرنوشت شهر خود را چرا اطرافیان مشخص نمایند باید این نگاه و تفکر غلط که متأسفانه در خیال کنونی همه کاندیدهای آینده شورای اسلامی حکم‌فرما شده است را ریشه کن کرد امری که منجر به نابودی شایسته سالاری و حاکمیت ناکارآمدی فردی در شورا می شود.

از طرفی، انتظاری  که در این دوره از متولیان برگزاری انتخابات می رود این است که سازوکارهای نظارتی خود را به نحوی مدیریت نمایند که از ورود افراد از بیرون شهر و روستاها جلوگیری نمایند تا سرنوشت ایذه را ساکنان این شهر تعیین نمایند و روستاییان عزیز به آبادی روستای خود بیاندیشند، چرا که چهره فعلی ایذه چهره شهری است ما حصل رأی های روستا های همجوار است.

در این انتخابات برخی برای بازیافت سیاسی خود به صحنه می آیند

اصولا یکی از شگردهای افراد سیاسی که مدتی در صحنه سیاسی آسیب سیاسی و یا آفت سیاسی دامن گیر آنها درگذشته شده است ناچارا باید از راههای فرعی دیگری وارد جاده سیاست شوند تا به آزادراه اصلی و قبلی خود باز گردند و از قافله این علم شرین(سیاست) عقب نماند.

در انتخابات آتی شورای اسلامی ایذه تصور می شود چهره هایی برای بازیافت سیاسی خود که شاید حق هر فردسیاسی است به صحنه می آیند افرادی که به دلایل مختلفی که در این مطلب گنجانده نمی شود و در دوره های کوتاه و یا بلند مدت در عرصه سیاست به نوعی در خط مقدم نبوده اند به صحنه آیند و طبیعی است این افراد با تلاش و جدیت خاصی از حربه ها و شگردهای مختلف برای جذب آراء بهره خواهند برد و با انتخاب خود به موفقیت سیاسی جدیدی می اندیشند تا مهر باطلی بر گذشته نسبتاً تلخ سیاسی خود بزند.

 

حمید انوری
کارشناس ارشد حقوق بین الملل

 

انتهای پیام/*

لینک کوتاه : http://www.asreizeh.com/?p=51474

ثبت دیدگاه

مجموع دیدگاهها : 8در انتظار بررسی : 0انتشار یافته : ۸
 1. گر به بنده رای دهی،این شهر را آباد کنم
  هر وزیری را به این سامان،من مهمان کنم
  از برای هر جوان،شغلی فراهم میکنم
  زن ستانم بهرشان،هر درد را درمان کنم
  گر که بنویسید نام بنده را در تعرفه
  هر ز پا افتاده را با عزم خود شادان کنم
  مشکلات شهرمان فوری نمایم بر طرف
  هر لب بی خنده را چون پسته ی خندان کنم
  بهر آن پوران بیکار و فقیر و آس و پاس
  فکر بکری کرده و لعل لبش خندان کنم
  چونکه بنشستم به پشت میز شورا ،بازهم
  با سیاست بر شما نیکی و هم احسان کنم
  بچه محل این وعده ها چون حرف مفتی بیش نیست
  گر تو هم باشی، بگویی این کنم یا آن کنم…

  معضلات شهر ما بر طرف نمیشه،نمیشه تا وقتی که معظل بنویسیمش…
  نمیشه چون من و تو دهانمون به شعار انتخاب اصلح بازه ولی دستمون اسم کاندید طایفه رو قلم میزنه…

  و شاید هم نمیشه چون انتخاب ما فرمالیته ست و کسانی دیگر تعیین کننده اعضای شورا هستند!

 2. سلام و خسته نباشید به دوستان عصر ایذه.متن ارسالی بسیار عالی و قوی نوشته شده و جا دارد کلیه نامزدهای انتخاباتی گریزی به این موضوعات داشته باشند.از نویسنده متن هم تشکر میکنم عالی بود

  • سلام و وقت به خیر
   از تمامی دوستان و عزیزانی که لطف داشتند و پیغام گذاشتند سپاسگذارم و امیدوارم تندرست و پایدار باشند.
   از مجموعه عصر ایذه هم بابت ثبت دیدگاه اینجانب تشکر میکنم.
   به امید موفقیت روز افزون برای همشهریان بزرگوارم

 3. متن بسیار عالی بود خوشم اومد/ایول به نویسنده

 4. Besyar aly be mozo pardakhte shodeh vaharf dele khili az maharo zadan..mamnon az asreizeh va nevisandeh gerami agaye anvari

 5. کی گوش بده؟؟؟؟؟؟؟؟!!!

 6. سلام عرض میکنم خدمت همه
  متن عالی بود،انتقادات بجا بود،سایت هم بسیار پر بار میباشد ولی اگر همه ی افکار ما به سمت با فرهنگ شدن باشد ولی در راستای اون عملکردی نباشه مطمئنا دوباره همان راه قبلی را طی خواهیم کرد.
  من اعتقاد دارم که با بالا بردن فرهنگ کتابخوانی میتونیم بیش از ۹۰درصد معزلات شهرمون رو از بین ببریم،یا حداقل کمرنگتر بشن.
  با یاری خدا و همت دوستان عزیزی مانند آقای حمید انوری و بقیه دوستان حتما تفاوتها رو احساس میکنیم.
  بوی بهبود ز اوضاع جهان میشنوم

 7. با سلام خدمت استاد عزیزم دکتر حمید انوری
  مطلب بسیار بجا و تاثیر گذاری هست و باید بدانیم که نخبگان باید با تفکر ناب خود، دغدغه مردم را دنبال کنند و رفع مشکل نمایند و ایده پردازی کنند

  سپاس فراوان

قوانین ارسال دیدگاه
 • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
 • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
 • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.