شايد اندكي عجيب و غريب به نظر خطور كندكه در ميان اين همه اوقات و آنات متكثر و متنوع، چگونه است و چه شده است كه يك شب از اين همه شب، بلکه برحدود۳۰۰۰۰شب فضيلت و عظمت يافته است!!؟

راز و رمزِ شرافت و قداست “شب قدر”چيست؟! چراوچگونه”قدر”يك شب است!؟چگونه است كه اين شب(لیل) در پهنه و گستره ي سه شب (لیالی)پرآكنده ومستقر شده است!؟

چرا “قدر”در يك روز اتفاق نيفتاده است!؟چرادر بين اين همه ماه(شهر) در ماه  مبارک رمضان به ضیافت نشسته است!؟

آيا زمين و زمانه در نهاد حوادث داراي فخامت وارجمندي نمي شوند؟! مگر در سراپرده مكتوم و مكّدر! شب چه راز و معنايي نهفته و خفته است  كه “قدر”در هاله ي قدسي آن قرار ومدارعجیبی یافته است!؟ و…

دريك مثل عربي آمده است؛”شرف المكان بالمكين”آیا این آموزه ی بلیغ مارا برآن اندیشه ی دقیق فرانمی خواند که فخامت مكّه، عظمت مدينه در عربستان، رفعت کربلا، شرافت نجف درعراق، قداست مشهد و منزلت قم در ایران و. . . حلاوت افزونتر عبادت و بندگي در بستر ماه های مبارک شعبان ورمضان و…را مکرر و مداوم باز خواني کرده و نظري دوباره بيفكنيم!؟

به راستي و احتمالاً درنظاره ی نخستین، آن چه “قدر” را مقدّر و ماه وجودش را منوّر  كرده است، آن چه بر منزلت و قدر “شب قدر”دلالت دارد، آن است كه ،”قدر”تنها يك شب است!!

كه اگر غيرازاين بود به قول شيخ اجلً سعدي (عليه الرحمه):<<گر همه شب، شب قدر بودي شب قدر بي قدر بودي!>> و البته شاید چنین قدری برایش متصور نیزنمی شد!!

آر ی، به تحقیق می توان گفت، یکی ازدلايل اين همه قداست و عظمت”شب قدر”، احياها، تعبدها و تهجدها، عبارت باشداز؛ پهنه ی زمانی نزول کلام حضرت حق و تنظیم تقدیرها با عنایت به همان دعوت قرآني كه  می فرماید”

“افلا يعقلون، افلايتفكرون و…”آری! ليله القدر، در دامان تعقل!”

براي همين اشارت ودلالت است كه در  روايات مأثوره  ی ما نیز بهترين عبادات در “ليله القدر،” علم آموزي و تعليم عنوان شده است!

باآرزوي تازه ترين توفيق هاوتقرير بهترين تقديرها (نگارش زیباترین تيگ نوشته ها) براي سلاطين و خلفای خلقت هستي “آدمي زادگان!”

 

“ان شاالله”

هومان مرادی اشکفتی

 

 

 

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

√ کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
√ آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد


قالب وردپرسدانلود رایگان قالب وردپرسپوسته خبری ایرانیقالب مجله خبریطراحی سایتپوسته وردپرسکلکسیون طراحی