تاریخ : دوشنبه, ۲۷ فروردین , ۱۴۰۳ 7 شوال 1445 Monday, 15 April , 2024
28
یادداشت/

نگاهی متفاوت بر تحصن مردم ایذه/ آیا خواسته مردم برکناری شهردار است‌؟

 • کد خبر : 42359
 • 14 آذر 1394 - 11:46
نگاهی متفاوت بر تحصن مردم ایذه/ آیا خواسته مردم برکناری شهردار است‌؟

عصر ایذه: پس از اعتراض امروز مردم ایذه به دلیل مشکلات شهری و تجمع در مقابل ساختمان شهرداری، بیان چند […]

عصر ایذه: پس از اعتراض امروز مردم ایذه به دلیل مشکلات شهری و تجمع در مقابل ساختمان شهرداری، بیان چند نکته در این خصوص خالی از لطف نیست.

430

به گزارش عصر ایذه؛ گاهی لازم است به قول معروف کلاه خودمان را قاضی کنیم و یا واقع بینانه به تمام ابعاد این موضوع و موضوعات اینچنینی نگاه کنیم، درست است که شهر ما از لحاظ امکانات، زیر ساخت ها و دیگر موارد در فقری قابل توجه به سر می‌برد، و این حق تمامی شهروندان است که خواستار بهبود اوضاع کنونی باشند، و درود بر تمامی کسانی که دغدغه شهر خود را دارند و در جهت مرتفع کردن این مشکلات از هیچ تلاشی چشم پوشی نمی‌کنند و در هر شغل و صنفی که باشند با دیدگاهی خدامحورانه با امورات مواجه می‌شوند، حتی با برداشتن پوست تخمه ای در پیاده رو های خیابان و انداختن آن در سطل زباله.

اتفاقی که چند روز پیش شهرستان را تحت تاثیر خود قرار داد، موضوعی بس ناراحت کننده و تأسف بار بود، به‌طوری که تا هم اکنون نقل محافل، بازاریان و به نوعی تمام مردم این شهر گردیده است، مرگ ناگوار خانم دکتری که چند روز پیش به دلیل سانحه آتش سوزی در خانه خود، غریبانه جان داد، و در این ارتباط میتوان گفت که اگر مجموعه آتش نشانی هم از لحاظ “تجهیزات” و هم از لحاظ “نیروی انسانی کارآمد” در حد متوسطی قرار داشت، شاید ورق برمی‌گشت.

مطلب را با این موضوع ادامه می‌دهیم که این اتفاق هر چند بسیار ناگوار بود، ولی شاید یکی از دلایلی که این موضوع از لحاظ خبری، کنش ها و واکنش ها بزرگ جلوه کرد، این بود که آن عزیز از دست رفته پزشک بوده و جایگاه اجتماعی اش در این تلاطم خبری بی تاثیر نبود.

شاید به جرأت بتوان گفت که اکثر ما از مرگ ناگوار چند سال پیش پدری کارگر که نان آور پنج فرزند قد و نیم قد خود بود خبری نداشته باشیم که بر اثر نبود نور کافی در حاشیه خیابان دچار سانحه تصادف شد و جان خود را از دست داد، فرزندانی که حتی از نعمت وجود مادر نیز محروم بوده و در بی پدری و مادری خود روزگار می‌گذرانند، شاید اگر چراغ کنار خیابان سالم بود، راننده نیز دید کافی داشت و این اتفاق رخ نمی‌داد.

شاید ما از مرگ تاسف بار جوانی که بعد از چند ماه دوری از خانواده و کار در عسلویه و مناطق طاقت فرسا، در حالی که با ماشین خود در راه خانه بود و بدلیل حفاری غیر مجاز خیابان و نبود علائم بازدارنده دچار سانحه تصادف شد و جان خود را از دست داد خبری نداشته باشیم.

شاید ما از مرگ ناگوار دختر بچه چهار ساله ای که تمام امید پدر و مادر خود بود و با تمام آرزوهایش در لابه لای چرخ های تانکر حمل آب، برای پر کردن دبه کوچکش جان داد خبری نداشته باشیم، و این در حالی بود که اگر پمپ انتقال آب زودتر تعمیر می‌شد و یا مسئولین با جدیت بیشتری به این موضوع می پرداختند، مشکل برطرف می شد و آن اتفاق زجرآور نمی افتاد.

و ده‌ها مورد دیگر که در سال های گذشته به نحوی بصورت مستقیم و غیر مستقیم در ارتباط با بی تدبیری مسئولان مربوطه جان خود را از دست داده اند، و هیچ یک از آنان نه پزشک بوده، نه مهندس و نه… و ما نیز از آنان بیخبر …

شاید اگر ما بجای منفعت های شخصی خود، از همان ابتدا منافع های جمع و عمومی را مد نظر میگرفتیم و از همان اتفاقات پیشین بصورت قانونی از مسئولان ذیربط توضیح و کارایی میخواستیم، شاید اگر خودمان به عنوان شهروند به امورات شهروندی خود پایبند بودیم، شاید در انتخابات های متعدد اگر بجای طایفه و تبار بازی، انتخابمان از میان افراد متعهد و کارآمد بود، شاید اگر می‌دانستیم که انتخابات با انتخاب فرد و راهیابی آن به شورا و مجلس تمام نمی‌شود و پنجاه درصد دیگر انتخاب، پیگیری و درخواست از افراد مذکور است، تحصن امروز را از درون خودمان شروع میکردیم.

نه اینکه بخواهیم تجمع امروز را نقد و یا نادرست قلمداد کنیم، (که خود جای بحث دارد) ولی این را بدانیم که اجتماعی مثل امروز مقطعی است و در کوتاه مدت به خاطره ها می‌پیوندد و به قول معروف علی می‌ماند و حوضش…

اگر بگوییم که خودمان بابت اتفاقات اینچنینی مقصریم شاید گزاف نگفته باشیم، و این چیزی نیست جز انتخاب های متعصبانه و …

قصد نداریم زیاد این موضوع را طولانی کنیم، ولی شاید با نزدیک بودن انتخابات عده ای بخواهند از آب گل آلود ماهی بگیرند و شعارهای انتخاباتی سر دهند، بیایید این تلنگر را به خودمان بزنیم و با بصیرت و آگاهی و به‌دور از تعصبات قوم گرایانه و با واقع گرایی، به دنبال انتخاب هایی مناسب باشیم، تا در آینده شاهد اتفاقاتی اینچنینی نباشیم و هم وجدانمان آسوده باشد و هم چشم ها از فرط اندوه همتبارمان ایمن…

انتهای پیام/*

 

لینک کوتاه : http://www.asreizeh.com/?p=42359

ثبت دیدگاه

مجموع دیدگاهها : 22در انتظار بررسی : 0انتشار یافته : ۲۲
 1. باسلام من یک شهروندایذه ای هستم که سالهای سال دارم بااین اتفاقات عجیب وغریب شهرم میسوزم ومیسازم که اول ازهرچیزبا معضل قوم گرایی درشهرم که شخص اقای یاورصالحی بااوردن این فرهنگ نابجاوغلط ایشان تفرقه ای بزرگ درشهرمارخ داده است که هنوزکه هنوزه هم بااین فرهنگ غلط درشهری بی دروپیکرزندگی میکنیم که تمامی نفرات ومسولانی که درراس کارهستن هرکدام به نحوی به فکر بستگان وکارخودهستن وباقیه همشهریهاکه به قول خودمان پارتی ندارن بایستی پای انهابسوزن ازتمام ادارات تاارگانهایی که دراین شهرهستن هرکدوم به نحوی ازاین قاعده مثتثنانیستن
  وتااینکه چندروزپیش اتفاقی تلخ وناراحت کننده برای پزشک این مملکت افتادودرعین ناباوری وبی کفایتی همین مسولان ایشان خیلی راحت جان خودوازدست دادن ومابازهم شاهداین اتفاق تلخ بودیم وهیچکاری نکردیم وازنماینگانی که همواره به این شهرخدمت کردن وصادقانه برادرانه به همشهریهاشون خدمت کردن واقعادرراستای شهرتلاش فراوانی کردن ولی ازان به بعددیگرنمایندگانی که به صندلی دولت رفتن کاری برای این شهر نکردند گویی که دیگربقیه مردم هیچ هستن وعقب ماندگی بزرگی درشهرحاکم شده است ولی من نمیدانم چراموقع انتخابات که میدمااینهمه دکترومهندس داریم چراحال شهرمان این چنین است اگرشهرداری ما مشکل دارد همین اقای نماینده ایشان رابراساس تعصب نابجاروی کاراورده اگراداره اتش نشانی کوتاهی کرده همین اقای نماینده دراوردن ایشان دخیل بوده چرااقای نماینده انتقادپذیرنیستین شمایی که چندسال پیش برای راه یافتن به صندلی مجلس کلی خسارات به شهرواردکردین ایاماشماکه دکترای سیاسی بودین درحق شهرتان درمجلس دفایی کردین
  ایاشما که شهرتان سومین تبعیدگاه کشورهست تلاشی کردین که این ننگ بزرگ ازشهربرداشته شود ایادرعرصه ورزشی شهرتان که کلی استعدادورزشی وفرهنگی وهنری هست تلاشی کردی ایاشمامیدانیدروزانه چندجوان ازشهرت به دام اعتیادمیفته ایابرای تفریح جوانان شهرت تلاشی کرده ای ایاتشکرکردن ازخودوزدن تابلوهای با
  هزینه گزاف که هرکدام این تابلوهاهرینه یک ماه یک کارگرهست چراوقتی همشهریهای جنابعالی ازتوتوضییح می خواهندطفره میرویدومیگوییدکه اوضاع کشور درطلاتم هست چرادریاچه ارومیه بایداب داشته باشدولی رودخانه کارون ماابش به استانهای هم جواربرودانقدرانتقادهست وبنده به همین هابسنده میکنم امیدوارم این سخنان من رادوستان به فال نیک بگیرن وخورده نگیرن این پیام برای همه ی دوستان وکاندیدای انتخابی بوده هست

 2. توضیح خوبی بود
  خود ما مردم باد مرتب شهرمان را مورد بررسی قرار بدیم

 3. مقصر اصلی خود ما هستیم که ادعای روشنفکری میکنیم ولی موقع انتخابات از روی تعصب کورکورانه انتخاب میکنیم بعد هم اینجور مسائل پیش میاد، خواهش میکنم اگه از روی تعصب رای میدید هیچ رای ندید بهتره و در حق افراد شایسته جفا نکنید!!

 4. امیدوارم روزی برسه که دیگه شاهد همچین اتفاقات ناگواری در شهرمان نباشیم

 5. واقعا جای تأسف دارد زیرا اگر بررسی صورت پذیرد متوجه می شوید که کارکنان آتش نشانی فقط راننده می باشند و مدرک آتش نشانی ندارند و کسانی که زحمت کشیده و مدرک این رشته را دریافت نموده اند به شغلی آزاد مانند کارگری و بنایی روی آورده اند و چندین بار به شهرداری جهت استخدام تشریف بردند که شهرداری ها با ادله متفاوت از استخدام آنها سرباز زده اند با این تفاسیر باید منتظر چنین حوادثی بود .این موضوغ در قلعه تل و باغملک نیز به همین منوال می باشد.

 6. احسنت بر شما ، انشالله که مردم غیور شهرستان ایذه برای یکبار هم که شده طایفه گری رو کنار میذارن و با عقل و منطق افراد شایسته رو انتخاب می کنند، تا علاوه بر داشتن شهری آباد و زیبا ، مدیون خون عزیزانی که بخاطر بی لیاقتی مسیولین شهر فوت شدند نباشند و روز قیامت شرمنده این عزیزان از دست رفته نباشند.
  و در پایان حرفم از خدا برای شادی روح دکتر دندانپزشکی که غریبانه از بینمون رفت دعا می کنم.
  باشد که بیدار شویم ، یا حق

  • به نظر من البته امیدوارم امسال پر رنگ تر از سال های گذشته شاهد طایفه گری در انتخابات باشیم چون کاری که این نماینده ها چه نماینده محترم مجلس و چه شورای محترم اسلامی شهر نمودند از این هم بدتر شود .
   به امید روزی که همه شهرهای استان گلستان شود . بالاخص ایذه با این همه پیشینه و قدمت تاریخی

 7. ممنون عصر ایذه

 8. ازماست که برماست

 9. شهرداری مسئول اداره شهر واقدامات تامینی رفاه وسلامت شهروندان است مشکلاتی که در پیاده روها وخیابان باعث وارد آمدن خسارت به شهروندان می گرددقابل طرح دردادگاه ودرواقع خسارت می باشد .

 10. ماهرچی میکشیم ازهمین قوم طایفه گری هستش اینجافشاربهمون میادکه موقع انتخابات همه باتبلیغات که یک تریلی هم نمیکششون یاحضوری میان میگن مابراخدمت اومدیم پس کوخدمت اون ازنماینده مجلسمون اینم ازشوراشهرمون باشهردارمون . . .

 11. حالا نگاه کنید چندروز دیگه چطوربه جان هم میافتن که طایفه من قویتره طایفه توبدتراینهاهمش حرفه. .به چه چیزی فکرمیکنید به شهرپراز تبعیدی که همه جوانهای مارو بیچاره کردن یاشهر عقب افتاده. .من این به سراحت میگم که مردم شهرمافرهنگ بالایی دارن واین مسولین پشت میزنشین هستن که ازعواطف وسادگی مردم سواستفاده میکنن وانهارووارد مساله شخصی خودمیکنن. .امادرمورد شهرداری..شهرداری که نتونه یک مترفصای سبز درست بکنه چه انتطاری ازبقیه دارید. من میخوام بدونم شهردار وشورای شهرماکدوم یکی برااین کارساخته شده اند. حرف زیاد هست اماتورو خدا الکی رای ندین چه اشکالی داره بشینیم دقت کنیم ببینم کدوم یکی اهل اینکاره وصادق وراستگوست

 12. شهردار باید سابقه ی مدیریتی و اجرایی داشته باشه، چطور میتواند به شهر خدمت کند آیا حضرات شورا میتوانند جوابگوی مصیبتهای شهر باشند آیا فرزندان ما ما را بخاطر دامن زدن به تعصبات غلط طایفه گری خواهند بخشید آیا بودجه شهر ما کمتر از بودجه فولاد شهر و سایر شهرکهای اصفحان است آیا …… خدایا خودت به داددل مردم و شهر عقب مانده ایذه برس

 13. سلام
  بابت اینکه گزارش را پوشش دادید و اینکه بفکر مردم هستید و عاقلانه میگی آهای مردم محترم ایذه دست از طایفه گری بردارید خوبه
  اما یکم شجاعت در نوشتن کم هست یعنی یه جورابی دنبال رد اینگونه اعتراض هستید
  ببینید دو طرفه دارید مینویسید مطمن باشید این رویه خوب نیس و مرور زمان شما موذب میشید لطفا صادق و راحت بنویسید
  حق پشت پناهتان

 14. متاسفم برای خودم که شما اهل قلم این شهر هستید. بعد از سالها یه حرکتی مردم کردن حالا شما شدید معلم اخلاق? در مورد این حادثه شما ۳-۴ خبر گذاشتید که خیلی سطحی و ملو بود و در عجبم که چطور در مورد مردم به تفصیل سخن می گوید انگار باز هم دیواری کوتاه تر از مردم ندیدید.
  در مورد مثال هایی که زدید هم مثال اول مرگ به صورت آنی بود ودر مورد مرگ دوم نیز فداکاری خود را نشان داد و اسطوره شد. اما در مورد مرگ خانم مهرپور استمداد مرحوم و بی لیاقتی و کم کاری مامورین موجب اعتراض مردم است نه حرفه ی مرحوم متاسفانه شما طرز فکر خودتون رو به مردم نسبت دادین.
  راستی شما چه کردید? که با این سایت و تعریف و تمجید از مسولین کسب در آمد میکنید .اما وظیفه خبر نگار نشان دادن کم و کاستی های جامعه است نه پاچه خواری.
  پس لطفا یک سوزن به خود بزنید بعد جوال دوز را به مردم

  • من خیلی وقته کاربر عصر ایذه م، ب نظرم شما یا اصلا کاربر این سایت نیستین و اخبارشو دنبال نمیکنین یا مطلبو کامل نخوندین ،من به شخصه چندین نقد از شهرداری توی همین سایت دیدم راجب مسائل شهری ک متاسفانه کسی توجهی نکرد

   راجب این متنم باید بگم ک همه مردم از مرگ همنوعشون ناراحت میشن اما باید اینو در نظر داشت ک این درخواست از مسولین فقط مریوط ب این برهه نباشه.
   آیا برای غرق شدن مینی بوس توی کارون کسی اعتراضی کرد؟ یا چندین مورد دیگه.

 15. مقصراصلی این همه اتفاقات مسئولان شهراست.

 16. بااااآااااز هم مردم زیر سوال رفتند.خواهشا جرات نوشتن حقایق رو ندارین مردم رو مقصر نکنید.راستی چرا چشم پوشی میکنید از بی لیاقتی مسئولین.ایا مساله ای بین شما و مسئولین هست؟؟؟؟؟؟؟؟؟بابا مارو باش ک شما باید حقایق رو برای ما بنویسید

 17. سلام عالی بود

 18. امیدوارم شهرداری دست ازطایفه بازی وقدرت طلبی بردارن

  • قدرت طلبی شاید

   اما طایفه گری رو باید چند ترم بره پیش طایفه ….. پاس کنه . . . .

   مدیونی اگه فکر کنی طایفه نماینده رو گفتم /:

 19. میشه بگید طی سالهای اخیر شهردار واسه فرهنگ سازی شهر و اینکه شهر بافرهنگی با مردمی با کمالات داشته باشیم چه خدماتی ارائه داده ؟

  بجز اینکه تنها کارش شده خراب کردن آسفالت خیابونها؟

  شماها دلتون خوشه شهر دارید و دارین زندگی میکنید ؟؟

قوانین ارسال دیدگاه
 • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
 • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
 • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.